Benign prostat hiperplazili hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in patients with benign prostate hyperplasia
- Tez No: 709319
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH) özellikle 50 yaş üstü erkeklerde sık rastlanılan bir hastalıktır. Prostat bezi hacminin artışıyla ortaya çıkan semptomlar hastanın sağlığını ve günlük yaşamını etkilemektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda BPH' nin sebeplerine dair birçok görüş ortaya koymuşsa da, çalışmaların çeşitlendirilmesi ve genişletilmesi adına da birçok tavsiyelerde bulunulmuştur. BPH' nin gerek prostat kanseri ile ilişkisi gerekse diğer faktörlerle olabilecek etkileşimi bu alanda daha fazla çalışılması gerektiğini düşündürmektedir. Oksidatif stres vücuttaki oksidan- antioksidan moleküler dengesinin oksidanlar lehine bozulması sonucu ortaya çıkan durumdur. Bunun sonucu hücrenin başta lipit metabolizması olmak üzere karbonhidrat ve protein metabolizması birincil derecede etkilenmekte ve vücudun hastalıklara açık hale gelmesine sebep olmaktadır.Metabolizmada oluşan oksidatif stres sonucu oluşan patolojiler birçok çalışmayla gösterilmiştir. Oksidatif strese ait yeni biyokimya belirteçlerinden olan tiyol-disülfid parametreleri günümüzde araştırmacılar tarafından kullanılmakla birlikte BPH tanısında bu parametrelerle yapılmış sınırlı çalışma bulunmaktadır. Biz hastalarımızda oksidatif stresin BPH ile olan bağlantısını araştırmak üzere TAS, TOS,OSİ ve tiyol-disülfid parametrelerini çalıştık. Sonuç olarak elde ettiğimiz veriler BPH ve kontrol hastalarında oksidatif stres düzeyleri olarak birbirinden farklılık gösterdi, ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi. (p>0,05)
Özet (Çeviri)
Benign prostatic hyperplasia (BPH) is a common disease, especially in men over the age of 50. The symptoms that occur with the increase in prostate gland volume affect the health and daily life of the patient. Although many views on the causes of BPH have been put forward in previous studies, many recommendations have been made to diversify and expand the studies. The relationship of BPH with prostate cancer and its possible interaction with other factors suggest that more studies should be done in this area. Oxidative stress is a condition that occurs as a result of the deterioration of the oxidant-antioxidant molecular balance in the body in favor of oxidants. As a result of this, carbohydrate and protein metabolism, especially lipid metabolism of the cell, are primarily affected and cause the body to become vulnerable to diseases. Pathologies that occur as a result of oxidative stress in metabolism have been shown in many studies. Although thiol-disulfide parameters, one of the new biochemistry markers of oxidative stress, are used by researchers today, there are limited studies with these parameters in the diagnosis of BPH. We studied TAS, TOS, OSI and thiol-disulfide parameters to investigate the relationship between oxidative stress and BPH in our patients. As a result, the data we obtained differed from each other in terms of oxidative stress levels in BPH and control patients, but this difference was not statistically significant. (p>0.05)