Katolik kilisesinde ruhbanlık anlayışı
The concept of priesthood in the Catholic church
- Tez No: 709336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ruhbanlık, dinî hayat ile dünyevî hayat arasında aracılık rolü bulunan sistemli bir yapılanmadır. Hıristiyanlıkta bu görevi yapan din adamlarına ruhban denir. Ruhbanlar kendilerini dünya işlerinden soyutlayarak tamamen manevi konular üzerinde yoğunlaşan, dinî ritüelleri yöneten, bu alanda eğitim almış ve belli aşamalardan geçmiş olan din adamlarıdır. Hıristiyanlıkta ruhbanlık en yoğun bir şekilde Katolik Kilisesinde uygulanır. Hıristiyanlığın en büyük mezhebi olan Katolik mezhebinde birçok dinî uygulama yer alır. Bu uygulamalar arasında en çok göze çarpanlar ruhbanlıkla ilgili olarak ortaya çıkanlardır. Katoliklerin ruhbanları İsa Mesih'in temsilcileri olarak görmeleri, ruhbanlığın onlar açısından ne derece önemli olduğunu gösterir. Bu nedenle Katolik Kilisesindeki ruhbanlık yapılanması ve bu yapılanmanın yürüttüğü faaliyetlerin ortaya konulması Hıristiyanlığın daha iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Bu çalışmada Katolik Kilisesinde ruhbanlık anlayışının ve hiyerarşisinin nasıl olduğunu, ruhban sınıfının özelliklerini, dinî ayin ve ibadetlerde üstlendikleri görevlerin neler olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yoluyla ilgili literatür taranarak değerlendirilmiştir. Araştırmada ruhbanlık kavramının ortaya çıkışı, diğer dinlerin ruhbanlığa bakışı, ruhbanlığın Hıristiyanlıktaki konumu ve tarihsel süreci, Katolik Kilisesinin ruhbanlıkla ilgili uygulamaları ve diğer kiliselerden farkı ele alınmıştır. Araştırma sonucunda Hıristiyanlığın bazı dinlerden etkilendiği, ruhbanlık anlayışının bir sapma olduğu, bu anlayışın Hıristiyanlık'tan başka bazı dinlerde de bulunduğu, Katolik Kilisesinin bunu güç ve menfaat elde etmek amacıyla kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The priesthood is a systematic structure that acts as a mediator between religious life and worldly life. In Christianity, the clergies who perform this duty are called priest. Priests are clergies who isolate themselves from worldly affairs and concentrate entirely on spiritual matters, who administer religious rituals, who have been educated in this field and have passed certain stages. In Christianity, the priesthood is most intensely practiced in the Catholic Church. There are many religious practices in the Catholic sect, which is the largest sect of Christianity. Among these practices, the most striking ones are those related to the priesthood. The fact that Catholics see the priests as representatives of Jesus Christ shows how important the priesthood is for them. For this reason, the structure of the priesthood in the Catholic Church and the activities carried out by this structure provide a better understanding of Christianity. In this study, it has been aimed to determine how the understanding and hierarchy of the priesthood in the Catholic Church, the characteristics of the priests, the duties they undertake in religious rites and worship. For this purpose, in the study, the relevant literature was evaluated through document analysis, which is one of the qualitative research methods. In the research, the emergence of the concept of priesthood, the view of other religions towards the priesthood, the position and historical process of the priesthood in Christianity, the Catholic Church's practices related to the priesthood and its difference from other churches are discussed. As a result of the research, it has been determined that Christianity is affected by some religions, the understanding of the priesthood is a deviation, this understanding is also found in some religions other than Christianity, and the Catholic Church uses it to gain power and benefit.