Okul yöneticilerinin yönetim biçimleri ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Çekmeköy örneği
The relationship between school administrators' management styles and teachers' job satisfaction: Çekmeköy sample
- Tez No: 709335
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İş doyumu ve motivasyonun uygunluğu, dünyadaki herhangi bir eğitim sisteminin uzun vadeli büyümesi için oldukça önemlidir. Muhtemelen mesleki bilgi ve beceriler, merkez yetkinlikleri, yönetim biçimleri, eğitim kaynakları ve stratejileri ile birlikte eğitimsel başarı ve performansın gerçek belirleyicileri olarak sıralanırlar. Bununla birlikte bulunduğu okul çerisindeki yönetim biçimlerinin, öğretmenlerin tutum ve davranışlarında etkisi büyüktür. Ayrıca iş doyumu ve çalışma motivasyonu, hayatta çalışmanın temel nedenini oluşturduğu için öğretmenlerin hayatında çok önemlidir. Hemen hemen her öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması için çalışırken, çalıştığı iş ortamından etkilenmektedir. Öğretmenlerin iş doyumlarının yüksekliği, kendi performanslarına direkt etki ettiği gibi, öğrenci performanslarına da etki etmektedir. Bu yönüyle birbirleriyle ilişkili olan yönetim biçimleri ve iş doyumunun, eğitim kalitesi üzerine de dolaylı olarak etkisi olmaktadır. Bu açıdan bu çalışmada, öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ve yöneticileri hakkında yönetim biçimlerinin ne türde olduğu yönünde inceleme gerçekleştirilmiştir. İstanbul ili Çekmeköy ilçesinde bulunan ilkokul ve ortaokul kademesinde görev yapan 305 öğretmene Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Yönetim Biçimleri Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri oldukça yüksek, yönetim biçimlerine ilişkin puanları ise orta düzeyde gerçekleşmiştir. Öğretmenler yönetim biçimi alt boyutlarından Koruyucu ve Destekçi yönetim biçimi alt boyutundan daha yüksek puan almışlardır. Bununla birlikte yönetim biçimi ve iş doyumu düzeyleri cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okul türü, eğitim durumu ve hâlihazırda görev yaptığı okuldaki hizmet yılına göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and relevance of motivation are essential to the long-term growth of any education system in the world. They probably rank as true determinants of educational achievement and performance, along with professional knowledge and skills, center competencies, management styles, training resources, and strategies. However, the management styles in the school it is in have a significant effect on the attitudes and behaviors of the teachers. In addition, job satisfaction and work motivation are very important in the lives of teachers, as they constitute the main reason for working in life. While almost every teacher works to meet their needs, they are affected by the work environment in which they work. The high level of job satisfaction of teachers not only directly affects their own performance but also affects student performance. In this respect, management styles and job satisfaction, which are related to each other, have an indirect effect on the quality of education. In this respect, in this study, an examination was carried out in terms of teachers' job satisfaction levels and the types of management styles of their managers. Minnesota Job Satisfaction Scale and Management Styles Scale were applied to 305 teachers working in primary and secondary schools in Çekmeköy district of Istanbul. The obtained data were analyzed in the SPSS program. According to the research results teachers' job satisfaction levels were relatively high, and their scores on management styles were moderate. Teachers received higher scores from the Protective and Supportive management style sub-dimensions of the management style sub-dimensions. However, the management style and job satisfaction levels vary according to gender, age, professional seniority, school type, educational status, and years of service at the school they are currently working in.