Further studies and labour force participation: An analysis of fresh graduates' work-non work preference in Nigeria
Eğitimi sürdürme ve işgücüne katılma: Nijerya'da yeni mezunların çalışma ve eğitimi sürdürme kararları üzerine
- Tez No: 709344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Lisansüstü öğrenciler Nijerya'daki işgücü için son derece önemlidir. Her yıl, bu mezunların büyük bir yüzdesi; mezun olduktan hemen sonra işgücüne katılmaları veya işgücü piyasasına girişlerini ertelemeleri ve bunun yerine daha ileri çalışmalar yapmaları hakkında karar verme sürecine katılmaktadır. Beklenti, daha iyi eğitim ve öğretim ile kazanç potansiyellerinin yükseltilmesidir. Benzer bir beklenti istihdam ve işten ayrılma sonrası sağlanan faydalar için de geçerlidir. Nijerya'daki yeni mezunlardan oluşan bir havuzdan birincil bir veri seti kullanan bu çalışma, ülkedeki mezunların iş-boş zaman seçimini analiz etmek için probit ve logit regresyon modellerini kullanmaktadır. Araştırma sonuçları, cinsiyet, eğitim, medeni durum, mesleki eğitim ve hane reislerinin yaşının çalışma alanındaki iş – boş zaman kararlarının önemli belirleyicileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Graduate students are highly important to the labour force in Nigeria. Every year, a large percentage of these graduates engage in the decision-making process; whether to participate in the labour force immediately after their graduation or delay their entrance into the labour market and instead pursue further studies. The expectation is that their earning potential will be raised with improved educational attainment and training. A similar expectation also holds for employment and post-employment benefits. Using a primary data set from a pool of recent graduates in Nigeria, this study employs probit and logit regression models to analyse the labour-Leisure choice of graduates in the country. The study results show that gender, education, marital status, vocational training and the age of household heads are significant determinants of labour – leisure decisions in the study area.