Keratokonuslu hastalarımızda uyguladığımız farklı tip gaz geçirgen kontakt lensler ve karşılaştırmalı görsel sonuçlarımız
Different types of gas permeable contact lenses used in our patients with keratoconus and our comparative visual results
  1. Tez No: 709379
  2. Yazar: BURCU KAZANCI
  3. Danışmanlar: DR. DİLEK İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamız, keratokonuslu hastalarda farklı tipte gaz geçirgen kontakt lenslerin uygulanması, bunların görsel ve uygulama sonuçları açısından incelenmesidir. Sağlık Bakanlığı Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Göz Kliniği Kornea Biriminde Nisan 2003-Nisan 2010 tarihleri arasında muayene olmuş ve farklı gaz geçirgen kontakt lens kullanıcısı 133 hastanın 229 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Keratokonus tanısı alan ve sert gaz geçirgen kontakt lens uygulanan hastalar görme keskinliği, günlük lens takım süreleri ve oluşan komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 133 hastanın 70'i (%52,6) erkek, 63'ü (%47,4) kadın olarak saptandı. Ortalama yaş 25,9 ± 7,03 (12-45) yıldır. Çalışmaya dahil edilen 229 gözün136'sı (%59,4) orta, 88'i (%38,4) ciddi, 5'i (%2,2) ciddi keratokonus olarak sınıflandırılmıştır. Hafif keratokonuslu hiçbir olgumuza kontakt lens uygulanmamıştır. Diğer gözlerinde görme keskinliği iyi olan 21 keratokonus hastasında (%15,78) tek taraflı kontakt lens uygulaması yapılmıştır. Hastaların görme keskinlikleri; düzeltilmemiş, camla düzeltilmiş ve kontakt lensle düzeltilmiş olarak sınıflandırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda uygulanan tüm kontakt lenslerde görme keskinliği, düzeltilmemiş ve gözlükle düzeltilmiş görme keskinliğine göre artmıştır, bu farklılık istatistiksel olarakda anlamlıdır (p0,5). Kontakt lens tiplerinin tercihi ile yaş ve cinsiyet arasında anlamlı farklılık yoktur (p>0,3). Takiplerde görülmüştür ki; orta dereceli keratonuslarda Boston Equalens II gaz geçirgen lensler daha fazla tercih edilirken ileri keratokonus olgularında Rose-K gaz geçirgen lensler daha fazla uygulanmıştır. Kontakt lens kullanan hastalar takma süreleri açısından değerlendirildiğinde; kontakt lens günlük kullanım süresi 4-8 saat olan hasta grubunda Boston Equalens II, 8 saat üzerinde günlük lens kullanım süresi olan hastalarda ise Rose-K tipi kontakt lens kullanıldığı saptanmıştır ve bu farklılıkta anlamlı olarak diğer lens tiplerinden farklı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study different types of rigid gas permeable contact lenses were applied in keratoconus patients and analized the results. The patients who were examined at“Cornea and Contact Lens Unit”of Health of Ministery Ulucanlar Eye Education and Research Hospital 2. Eye Clinic, included in to study. For examination 229 eyes of 133 patients were included the study. Patients had used different type contact lenses for keratoconus were evaluated visual acuity, daily contact lens wearing time and complications. In our study 70 of 133 (%52,6) included patients were male, the other 63 (% 47,4) of them were female. Mean age was 25,9 ± 7,03 (12-45) years. Eyes were evaluated in 4 groups according to mean keratometric values.; 136 (%59,4) of 229 eyes had modarete, 88 (%38,4) eyes had advanced, 5 (%2,2) of them were severe keratoconus. Any of early keratoconus patients were not applied contact lenses. Only 21 (% 15,78) of the 229 eyes had weared contact lenses unilateral becouse of the good visual acuity of other eyes. The visual acuity of the patients were clasiffied as uncorrected, corrected with spectecles and corrected with contact lenses. At the result, comparision of visual acuities of all contact lens groups were upwords of uncorrected and corrected with spectacle groups and the difference was statistically significant (p0,5). There was no difference between percentage of distribution gender and age at different types of contact lenses (p>0,3). At result we fixed that Boston Equalens II were prefered at modarete keratoconus patients and Rose K lenses were prefered at advanced keratoconus patients.