Dinamik Euler-Bernoulli kiriş denkleminin çözülebilirlik incelemesi
A research on solvability of the dynamical Euler-Bernouilli beam equation
  1. Tez No: 709414
  2. Yazar: SERVET İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, ilk olarak L. Euler ve D. Bernoulli tarafından modellenen bir boyutlu doğrusal sıkı kenetli kiriş denkleminin çözülebilirlik özelliği incelenmiştir. Detaylı olarak, burada ele alınan başlangıç ve sınır değer problemi gerçek mühendislik uygulamalarında ihtiyaç duyulan, negatif Sobolev uzaylarından seçilen hareketli nokta yükleri ve uygun genel uzaylardan seçilen katsayıları içerir. Bu tezde kullanılan metot Galerkin yaklaşımına dayanmaktadır. Bu yaklaşım temel olarak verilen doğrusal diferansiyel denklemi, çözümü sonlu boyutlu uzaylarda arayan bir ayrık probleme dönüştürür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, we investigate solvability property of the one dimensional rigid clamped linear form of the beam equation possed by L. Euler and D. Bernoulli. In detail, considered dynamical initial and boundary value problem here includes coefficients in general suitable spaces and moving-point loads in negative order Sobolev spaces which required in realistic engineering applications. The technique we used in this thesis is based on Galerkin approach which transforms a linear differential equation to discrete problem defined on finite sets of basis functions.