Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma merkezi 'yoğun bakım yatış onam formu'nun okunabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the readability of 'intensive care admission consent form' of zonguldak bülent ecevit university health application and research center
- Tez No: 709413
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde kullanılmak üzere hazırlanmış olan“Yoğun Bakım Yatış Onam Formu”isimli belgenin erişkinler tarafından okunabilirliğinin (anlaşılabilirliğinin)“Çıkartmalı Okunabilirlik İşlemi”ve“Çetinkaya-Uzun okunabilirlik formülü”aracılığı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların elde ettikleri“Çıkartmalı Okunabilirlik Puanları”na çeşitli demografik değişkenlerin etki düzeyleri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniğine sağlık hizmeti almak için başvuran 18 yaşından büyük bireyler üzerinde yürütülmüştür. Ardışık 200 birey üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir.“Yoğun Bakım Yatış Onam Formu”isimli yazılı belgenin okunabilirliğinin (anlaşılabilirliğinin) katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir durumu, katılımcının kendi okuma yeteneği konusundaki kendi algısına ve haftalık okuma aktivitesi düzeyine bağlı olarak değişip değişmediği araştırılmıştır. Bulgular: Çalışma aracının katılımcıların %55'i tarafından engelli (zor okunabilir), %32,5'i tarafından eğitsel (açıklama yapılırsa okunabilir) ve %12,5'i tarafından bağımsız (kolay) düzeyde okunup anlaşılabildiği görülmüştür. Veri toplama aracını engelli düzeyde okuyabilenlerin yaş ortalaması, eğitsel düzeyde okuyabilenlerin yaş ortalamasından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Veri toplama aracının okuma kolaylığı bakımından cinsiyet, gelir düzeyi ve bireyin kendi okuma algısı konusundaki görüşünden etkilenmediği görülmüştür. Sonuçlar: Katılımcılar tarafından engelli (zor okunabilir) düzeyde okunup anlaşılabilen“Yoğun Bakım Yatış Onam Formu”belgesinin okunabilirliğinin nicel ve nitel özellikleri üzerinde çalışılarak kolaylaştırılması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the readability (understandability) of the document named“Intensive Care Inpatient Consent Form”prepared to be used in Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center by means of“Cloze readability procedure”and“Çetinkaya-Uzun readability formula”. The effect levels of various demographic variables on the“Subtractive Readability Scores”obtained by the participants were investigated. Materials and Methods: This study was conducted on individuals older than 18 years old who applied to the Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center Family Medicine outpatient clinic for health service. Studies were carried out on 200 consecutive individuals. It was investigated whether the readability (understandability) of the written document named“Intensive Care Inpatient Consent Form”changes depending on the participants' age, gender, educational status, income level, and the participant's own perception of his / her reading ability and weekly reading activity level. Finding: It was observed that the study tool could be read and understood by 55% of the participants at the disabled (hard to read) level, 32.5% at an educational (readable if explanation) level and 12.5% at an independent (easy) level. The average age of those who can read the data collection tool at the level of difficulty was found to be significantly higher than the average age of those who can read at the educational level. It was observed that the data collection tool was not affected by gender, income rate and the individual's own reading perception in terms of reading ease. Result: It was thought that the readability of the“Intensive Care Inpatient Consent Form”document, which can be read and understood by the participants at the level of disability (hard to read), should be facilitated by studying its quantitative and qualitative characteristics.