EOG sinyal tabanlı imleç sistemi tasarımı ve uygulaması
EOG signal based cursor system design and implementation
- Tez No: 709419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşamsal sinyaller keşfedildikten bu yana, sayıca artması ve çok çeşitli alanlarda kullanılıyor olması sebebi ile bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. Yaşamsal sinyallerden biri olan EOG (Elektrookülografi) sinyali, göz hareketi ile ilgili olduğu için en önemli yaşamsal sinyallerden biri olarak kabul edilir. EOG sinyali, felç ve Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) gibi nedenler ile hareket kabiliyeti azalmış kişiler için etkili ve pratiktir çünkü gözlerin herhangi bir engel olmadan hareket etmesini sağlar. Engelli bireyler için tıbbi yardım sistemlerinin kullanımının son zamanlarda artmış olması, engelli bireylerin yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı olmuştur. Yaşamsal sinyaller (EEG (Electroencephalogram), EOG (Electroretinography) ve EMG (Electromyography) etkinliği ve doğruluğu nedeni ile birçok alanda kullanılmıştır. Bilim adamları, sinyal toplama yöntemlerinin geliştirilmesi nedeni ile bu sinyallerin kullanımının önümüzdeki yıllarda yayılmasını beklemektedir. Bu çalışmada engelli bireyler için EOG sinyaline dayalı kablosuz bir sistemin incelenmesi ve uygulanması sunulmuştur. Söz konusu sistem, akıllı cihazların (akıllı telefon, akıllı TV, bilgisayar) kullanımını etkin bir şekilde kontrol etmektedir. Bu tezde, sinyalin nasıl elde edileceği ve işleneceğini konu edinen eksiksiz bir çalışma sunulmaktadır. Çalışmada ayrıca %95'e varan net sinyal elde edilmiştir. Bu çalışmanın avantajı, EOG dikey ve yatay sinyalinin aynı anda elde edilebilmesidir. Sistem kablosuz olduğu için kullanıcıya daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Dikey ve yatay göz hareketi, başka bir işlemcinin akıllı cihazı kontrol edeceği özel bir mikroişlemci tarafından işlenecek, bu sayede sistem hızlı ve sorunsuz olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the discovery of vital signals, they have attracted the attention of scientists because of their abundance and potential for use in a wide variety of fields. The EOG (Electrooculography) signal is considered one of the most important vital signals as it relates to eye movement. EOG signal is effective and practical for people with reduced mobility such as stroke and Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS). Because these people can move their eyes without any hindrance. The use of medical assistance systems for people with disabilities has increased recently. This has helped improve their lives. Vital signals (EEG (Electroencephalogram), EOG (Electroretinography), and EMG (Electromyography)) have been used in many fields due to their efficiency and accuracy. Scientists expect the use of these signals to expand in the coming years due to the development of signal collection methods. In this study, the examination and implementation of a wireless system based on EOG signal for the disabled is presented. This system effectively controls the mouse cursor of smart devices (smartphone, smart TV, computer). This thesis is a study on how to obtain and process the signal. At the same time, up to 95% clear signal was obtained. The advantage of this work is that it can simultaneously acquire the EOG vertical and horizontal signal. Since the system is wireless, it will provide more convenience to the user. Vertical and horizontal eye movement will be processed by a special microprocessor, where another processor will control the smart device. In this way, the system will be fast and trouble-free.