Thermodynamic and exergoeconomic analysis of two-stage organic rankine cycle using different refrigerants
Farklı soğutucu akışkanlar kullanılarak iki aşamalı organik rankine çevriminin termodinamik ve eksergoekonomik analizi
- Tez No: 709420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, iki aşamalı bir Organik Rankine Döngüsü (ORC), mühendislik denklem çözücüsü (EES) kullanılarak analiz edilmiştir. R32, R227ea, R410a, R290, R134a, RC318, R407c, R22, R23, R116, R218 ve R245fa'da kullanılan on iki Organik çalışma sıvısı, verilen sıcaklık limitleri için çalışma sıvısı olarak kullanılmıştır. ORC'nin çevrim verimliliği, ekserjisi ve net iş çıkışı için uygun soğutucu veya soğutucu çifti seçimi hayati bir önem taşımaktadır. Sonuçlar, en yüksek net güç çıkışının ve en yüksek ısıl verimliliğin 425K'da R23 + R23 çiftinden elde edildiğini göstermektedir. R227ea + R410a çifti, 355K'da en yüksek ısıl verimliliği sağlamıştır. 425K'da R245fa + R245fa soğutucu akışkan için Pompa-1'de diğer bileşenlerden daha yüksek 14.11kW ekserji tahribatı elde edilmiştir. 0.133kW'lık en küçük ekserji yıkımı, 400K sıcaklıkta Türbin-2'de gözlenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma bize R245fa'nın çevresel koşullar için daha yüksek yoğuşma sıcaklığı nedeniyle en uygun çalışma sıvısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, A two-stage Organic Rankine Cycle (ORC) was analyzed by using engineering equation solver (EES). Twelve Organic working fluids used in R32, R227ea, R410a, R290, R134a, RC318, R407c, R22, R23, R116, R218 and R245fa are used as the working fluids for given temperature limits. Suitable choice of refrigerant or refrigerant couple for the ORC's cycle efficiency, exergy and net work output has a vital importance. The results showed that the highest net power output and the highest thermal efficiency were obtained from the R23 + R23 pair at 425K. R227ea + R410a couple gives the highest thermal efficiency at 355K. For R245fa + R245fa refrigerant at 425K, 14.11kW exergy destruction is obtained in Pump-1, higher than other components. The smallest exergy destruction of 0.133kW is observed in Turbine-2 at 400K temperature. As a result, this study showed us R245fa is the most suitable working fluid because of higher condensation temperature for environmental conditions.