Zeytinyağındaki taklit ve tağşişin nitelik ve nicelik olarak belirlenmesi üzerine bir çalışma: Makine öğrenmesi yöntemi
A study on the determination of imitation and adulteration in olive oil in terms of quality and quantity: Machine learning method
  1. Tez No: 709423
  2. Yazar: BERK DEMİROK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, zeytinyağındaki taklit ve tağşişin makine öğrenmesi yöntemi kullanılarak nitelik ve nicelik olarak belirlenebilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, piyasadan elde edilen saf zeytinyağları ile pamuk yağları belirli oranlarda karıştırılmıştır. Böylece, saf zeyinyağı ve pamuk yağıyla birlikte, zeytinyağına %1, %5, %10, %20 ve %40 pamuk yağı ilave etmek suretiyle toplam 7 grup oluşturulmuştur. Her bir gruptan 20 adet olmak üzere toplamda 140 numune gaz kromatografisinde yağ asitleri kompozisyonu bakımından analize tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlardan %60'ı (84 numune) veri seti olarak, %40'ı ise test seti (56 numune) olarak kullanılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde Destek Vektör Makinesi (DVM), k-En Yakın Komşu (k-NN) ve Karar Ağacı algoritmaları kullanılmıştır. Genel doğruluk değerleri karşılaştırıldığında %94,64'lük oranla DVM algoritmasının en yüksek doğruluk oranına sahip olduğu görülmüştür. Bunu sırasıyla %89,29 ve %83,93'lük oranlarla k-NN ve Karar Ağacı algoritmaları takip etmiştir. Zeytinyağındaki taklit ve tağşişin hem nitelik hem de nicelik olarak belirlenmesinde makine öğrenmesi yöntemleri özellikle de DVM algoritması rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This work was aimed to determine the imitation and adulteration in olive oil in terms of quality and quantity by using machine learning method. In the study, pure olive oils which obtained from the market, were mixed with cotton seed oil certain proportions. Thus, by adding %1, %5, %10, %20, %40 cottonseed oil to olive oil and with pure olive oil and cottonseed oil a total of 7 groups were performed. A total of 140 samples (20 from each group) were analysed in Gas Chromatography in terms of fatty acid composition. The 60% (84 samles) of the obtained results were used as data set and 40% (56 samples) of the obtained results were used as test sets. Support Vector Machine (SVM), k-Nearest Neighbor (k-NN), and Decision Tree algorithms were used to evaluate the results. When the general accuracy values were compared, it was seen that the SVM algorithm had the highest accuracy rate with 94.64%. This was followed by k-NN and Decision Tree algorithms with 89.29% and 83.93% values. Machine learning methods, especially the SVM algorithm, can be easily used to determine imitationand adulteration in olive oil in terms of quality and quantitity.