Türkiye'de üretilen bazı sıvı yağların içeriğinde bulunan E vitamini miktarı ve bekleme sonucu oluşan kayıpların araştırılması
  1. Tez No: 16758
  2. Yazar: ZUHAL DEMİRÖRS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
48 VIII- ÖZET Bu çalışmada 1990 üretim tarihli piyasada satılan sıvı yağlardan rastgele örneklem ile seçilen 15 zeytinyağı ve 15 ayçiçek yağı numunesi alınarak bunların içeriğinde bulunan E vitamini miktarı ve aynı numuneler iki ay süreyle bekletilerek içeriklerindeki E vitamini miktarı, analizleri yapılmıştır. Analizler kontrollü olarak yürütülmüştür. Zeytinyağlarında; E vitamini miktarı ortalama 20.4 mg/kg, ayçiçek yağların da ise 47.1 mg/kg bulunmuştur. İki ay bekletme sonucu ise bu miktar, zeytinyağlarında ortalama 15.1 mg/kg, ayçiçek yağları8da ise 33.5 mg/kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 15 samples of olive oil and 15 samples of sunflower seed oil were randomly choosen from market among the products being produced in 1990. Vitamin E content of these oils were determined at the beginning and after beign stored two months in the room temperature. The average initial vit.E levels were 20.4 mg/kg for olive oil and 47.1 mg/kg for sunflower seed oil. The average final vit.E levels were 15.1 mg/kg for olive oil and 33.5 mg/kg for sunflower seed oil after being stored two months.