Implicit concept drift detection for multi-label data streams
Çok etiketli veri akışları için denetimsiz kavram kayma tespiti
- Tez No: 709464
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bir çok gerçek dünya uygulaması, hızla oluşturulan verilerle başa çıkabilmek için çok etiketli veri akışlarını benimsemektedir. Bu tür akışlar için, kavram kayması olarak da bilinen veri dağılımındaki değişiklikler, mevcut sınıflandırma modellerinin etkinliğini hızla kaybetmesine neden olur. Bu tezde sınıflandırıcılara yardımcı olmak için, çok etiketli veri akışları için verilerdeki etiket bağımlılıklarını kullanan denetimsiz bir kavram sapma detektörü olan“Label Dependency Drift Detector”(LD3) adlı yeni bir algoritma öneriyoruz. Çalışmamız, bir veri birleştirme algoritmasından faydalanır ve üretilen sıralamayı kavram kaymasını tespit etmek için kullanan bir etiket etkisi sıralama yöntemini kullanarak etiketler arasındaki dinamik zamansal bağımlılıklardan yararlanır. LD3, çok etiketli sınıflandırma problem alanındaki ilk denetimsiz kavram kayması algılama algoritmasıdır. Bu çalışmada, LD3'ü, 12 veri seti ve bir temel sınıflandırıcı kullanarak problem alanına uyarladığımız 14 popüler denetimli kavram kayması algılama algoritması ile karşılaştırarak kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz. Sonuçlar, LD3'ün hem gerçek dünya hem de sentetik veri akışlarında karşılaştırılabilir dedektörlerden %19.8 ile %68.6 arasında daha iyi tahmin performansı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many real-world applications adopt multi-label data streams as the need for algorithms to deal with rapidly generated data increases. For such streams, changes in data distribution, also known as concept drift, cause the existing classification models to rapidly lose their effectiveness. To assist the classifiers, we propose a novel algorithm called Label Dependency Drift Detector (LD3), an implicit (unsupervised) concept drift detector using label dependencies within the data for multi-label data streams. Our study exploits the dynamic temporal dependencies between labels using a label influence ranking method, which leverages a data fusion algorithm and uses the produced ranking to detect concept drift. LD3 is the first unsupervised concept drift detection algorithm in the multi-label classification problem area. In this study, we perform an extensive evaluation of LD3 by comparing it with 14 prevalent supervised concept drift detection algorithms that we adapt to the problem area using 12 datasets and a baseline classifier. The results show that LD3 provides between 19.8% and 68.6% better predictive performance than comparable detectors on both real-world and synthetic data streams.