Covıd-19 sürecinde İŞKUR'un işsizlikle mücadele politikalarının analizi
Analysis of İŞKUR's policies to struggle with unemployment during Covid-19
  1. Tez No: 709484
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarih boyunca gerek yerel gerekse dünya çapında etkisi görülen salgın hastalıklar olmuştur. Bir ülkede hastalığın yayılması o ülkeyi sadece sağlık alanında değil ekonomik, sosyal, siyasal ve eğitim sistemi olarak da derinden etkilemiştir. Hastalıklar ekonomik durum, cinsiyet ve yaş gibi değişkenlere bakmadan toplumun her kesimini yakından ilgilendirir ve etkiler. Vatandaşlardan hastalığa ilişkin korunma tedbirlerine uygun davranmaları beklenir. Çünkü hastalığın doğuracağı tüm olumsuz sonuçlarla vatandaş mücadele etmek zorunda kalacaktır 2019 yılında Çin'de ortaya çıkan Coronavirüs pandemisi, 13 Mart 2021 tarihinde Türkiye'de ilk vakanın çıkması ile birlikte ülkede başlangıç göstermiştir. Hükümetin ekonomik olarak mücadele süreci başlamış, ekonominin ve kriz ortamının rahatlaması için kişilere ve hanelere destekler verilmiştir. İŞKUR'un pasif istihdam politikalarından biri olan“Kısa Çalışma Ödeneği”uygulaması Nisan 2020 tarihinde başlatılmış ve bu süreç Cumhurbaşkanlığı kararıyla 30 Haziran 2021'e kadar devam etmiştir. Bu çalışma da İstanbul'da Kısa Çalışma Ödeneği almaya hak kazanan AVM işçileri ve Tekstil atölyesi çalışanlarından seçilmiş 391 kişi ile ödeneğin yeterliliği ve güvenilirliği ile ilgili anket yapılmış ve kişilerin görüşleri alınmıştır. Anket sonuçlarında kişilerin genel olarak ödeneğin miktarını yetersiz buldukları ve ödenek süresinin Pandeminin bitip ekonomik düzenin eski haline gelene kadar uzatılmasını istediği ortaya çıkmıştır. Kişilerin ödeneğe güvenmelerine rağmen ödenek yetersizliği sebebiyle ödeneğin arttırılması talepleri vardır. Bu 2 sektör karşılaştırıldığında tekstil sektörü çalışanları, Avm'de çalışanlara oranla Kısa Çalışma Ödeneğine daha çok güvenmekte buna rağmen onlara oranla ödeneği daha yetersiz bulmaktadırlar. 17 soruluk ankette kişilerin görüşleri alınmış ve anket verileri çalışmada analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, there have been epidemics that have had an impact both locally and worldwide. The spread of a disease in a country has deeply affected this country not only in the field of health, but also in the economic, social, political and educational field. Diseases concern all segments of society closely, regardless of variables such as economic situation, gender and age. Citizens are expected to act in accordance with the measures determined to prevent the transmission and the spread of the disease. Because the citizens will have to struggle with all the negative consequences of the long duration of the spread and elimination of the disease. The coronavirus pandemic, which emerged in China in 2019, commenced in Turkey with the first case on March 13, 2021. The government's economic struggle commenced and individuals and households were supported in order to relieve the economy and to eliminate the crisis environment. One of the passive employment policies of İŞKUR, the“Short-Time working allowance”application started in April 2020. In this study, 391 people selected from shopping mall workers and textile workshop employees who are eligible for Short-Time working allowance in istanbul were surveyed about the adequacy and reliability of the allowance and the opinions of the people were taken. As a result of the survey, it has been revealed that people generally find the amount of the allowance insufficient and they want the allowance period to be extended until the pandemic ends and the economy is recovered. Despite the fact that people rely on the allowance, there are demands for increasing the allowance due to the lack of allowance. When these two sectors are compared, the textile sector employees rely more on the Short-Time Working Allowance compared to those who working in the shopping mall, although they find the allowance more inadequate compared to them. In the 17-question of the survey, the opinions of the people were taken and the survey data were analyzed in the study.