Plevral sıvıların değerlendirilmesinde serum-effüzyon albumin gradienti
The Serum-effusions albumin gredient in the evulation of pleural effusions
  1. Tez No: 70949
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ZAMANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilin) Dalında Mayıs 1996-Temmuz 1997 tarihleri arasında yatırılarak tetkik edilen 71 plavral effiizyonlu olgu çalışmaya alındı. 71 olgudan 48'i eksuda 23'ü transuda grubundaydı. Bu çalışmada plevral efrüzyonlan tanımlamak için Light kriterleriyle SEAG'ı karşılaştırdık. 71 plevral effiizyonlu hastada effiizyonun etyolojisini tespit etmek için tam veya tedavi amacıyla torasentez yapıldı. Serum ve plevral effiizyon sıvısının biyokimyasal parametreleri SEAG ve Light kriterlerini tespit etmek için ölçüldü.SEAG 1.3 g/dl veya daha düşükse eksuda, 1.3 g/dl'den daha büyükse transudayı gösterdi. Bu kriterle 71 hastadan 63'ü uygun bulundu. 3 malign effiizyonlu hasta transuda grubuna, 5 konjestif kalp yetmezlikli hasta eksuda grubuna dahil edildi.Bu hastaların 5'i de diüretik tedavisi alıyordu ve hepsi de bu tedaviye cevap verdi. Biz eksuda - transuda ayırımı için Light biterlerinin daha sensitif, 1.3 g/dl veya daha yüksek SEAG'ın konjestif kalp yetmezlikli hastalarda daha spesifik olduğu kanısına vardık. 33
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE SERUM - EFFUSIONS ALBUMIN GREDDENT IN THE EVULATION OF PLEURAL EFFUSIONS This study was performed inconsecutive 71 patients with pleural effusions. The patients were seperated in two groups according to their etiologies : exudative pleural effusion in 48 cases, in 23 cases there were transudative. The objective of the study was to compare the serum-effusion albumin gradient (serum albumin level minus pleural effusion albumin level) to Light's traditional criteria (pleural fluid/serum total protein ratio > 0.5, pleural fluid/serum LDH ratio > 0.6 and pleural fluid LDH >200 U/L) for identifying exudative pleural effusions.71 consecutive patients with pleural effusions who were undergoing diagnostic or therapeutic thoracentesis in whom the etiology of the effusion could be determined were studied. Serum and pleural effusion fluid chemistries were measured in order to determine both the serum - effusions albumin gradient and Light's criteria. Using an albumin gradient of 1.3 g/dl, less to indicate exudates and greater than 1.3g/dl to indicate transudates, 63 patients were correctly classified. Three patients with malignant effusions were misclassified as having transudates. Although Light's criteria correctly identified all of exudates, five patients with congestive heart failure were misclassifed as exudates. Five of these patients had had previous diuretic therapy, and all had a clinical response to further diuretic therapy. We conclude that although Light's criteria for exudates are very sensitive an albumin gradient of 1.3 g/dl or big tends to be more specific,especially in cases with congestive heart failure. 36