Pera Müzesi'nde bulunan XVIII. yüzyıl Kütahya seramiklerinde kadın figürü
The female figure in XVIII century Kutahya ceramics in Pera Museum
- Tez No: 709504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Pera Müzesi 8 Haziran 2005 tarihinde kapılarını halka açan, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın kaliteli ve geniş ölçekli kültür ve sanat hizmeti vermek amacıyla kurulan özel bir müzedir. Kurulduğu günden beri“müze-kültür merkezi”işlevini sürdürmektedir. Müze, 1893 yılında Mimar AchilleManoussos tarafından İstanbul'un en seçkin semtlerinden biri olan Tepebaşı'nda inşa edilmiş ve yakın zamanlara kadar da“Hotel Bristol' adıyla bilinen bu tarihi yapı, Mimar Sinan Genim tarafından tümüyle yenilenerek çağdaş, donanımlı bir müzeye çevrilmiştir. Pera Müzesi; ”Oryantalist Resim“, ”Anadolu Ağırlık ve Ölçüler“ ve ”Kütahya Çini ve Seramikleri" koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışma, Pera Müzesi koleksiyonun bir bölümünü oluşturan XVIII. yüzyıl Kütahya kadın figürlü seramiklerini konu edinmiştir. Tez kapsamında incelenen 37 adet seramik; tür, dönem, ölçü, bezeme tekniği, renk, form ve kompozisyon özellikleri bilimsel bir temele oturtularak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda kadın imgesinin Osmanlı seramik sanatı konularında daha fazla yer bulduğu XVIII. yüzyılın sanatsal, toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanlardaki sonuçlarını tezin konusunu oluşturan kadın figürlü seramiklere yansımalarına değinilmiştir. Ayrıca XX.- XXI. yüzyıl Kütahya ilindeki kadınların kullandığı geleneksel giyim kuşamın XVIII. yüzyıl kültürünün devamı niteliğinde olduğu ele alınan örneklerle vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pera Museum is a private museum that opened its doors to the public on June 8, 2005 and was established by Suna and Inan Kıraç Foundation to provide highquality and large-scale cultural and art service. The historical building, known as“Hotel Bristol”untilrecently, was built by architect Achille Monoussos in Tepebaşı, one of the most ditsinguished districts of Istanbul in 1893 forthe Pera Museum which has been serving as a museum culture center since its establishment and it has been converted into a museum. The Pera Museum houses the collections“Orientalist Painting”,“Anatolion Weights and Measurement”and“Tilesand Ceramics of Kütahya”. This study focuses on the 17th century Kütahya ceramic with female figures that form a part of Pera museum collection. Thetype, period, size, decoration technique, color, form and characteristics of composition of the 37 ceramic samples examined within the species of the thesis and were evaluated on a scientific basis. In this context the reflections of ceramics with female figures, which form thetitle of the thesis subject, were mentioned in the artistic, social, political and economic fields of the18th century, where female image had a greater place in the subjects of Ottomon ceramic art. The most beautiful examples of the traditional Kütahya women's clothing generation belongingto the centuries, as well as the fabric, model and decoration properties of clothing which is used by women especially in city center in 18th and 20th centruies.