Milas Müzesi'nde bulunan Helenistik Döneme ait bir sunak
An Altar belongs to Hellenistic Period from the Museum of Milas
- Tez No: 122729
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bargylia antik kenti Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Güllük bucağının güney batısında, iki doruklu bir tepe üzerine kurulmuş bir Karia kentidir. Yunan mitolojisinden alınan bilgilere göre kahraman Bellerophontes tarafından, atı Pegasos'un attığı bir çifteyle ölen arkadaşı Bargylos'un anısına kurulmuştur. Bizanslı coğrafyacı Stephanus Byzantius, Karia'lıların kente Andanos adım verdiklerini kaydetmiştir. Atina vergi listelerinden, İÖ. 5. yüzyılda Attika Deniz Birliğine katılmış olan Bargylia'nın önceleri 2000 Drahmi vergi ödediği ve bu tutarın komşu Karia kenti Kindya'nın ödediği vergiden altı kez daha az olduğu öğrenilmektedir. Ancak İÖ. 3. yüzyılda durum tersine dönmüş ve Hellenistik Dönemde deniz ticaretinin büyük önem kazanması sonucu, Kindya bağımsız bir kent olarak varlığım koruyamamış ve Bargylia ile birleşmiştir. Bu arada Bargylia Kindya'nın başlıca tanrıçası olan Artemis Kindyas'a da sahiplenmiştir. Bargylia önce Seleukoslar, daha sonra Mısır'ın hakimiyetine geçmiştir. İÖ. 201 yılında Makedonya kralı V. Philippos kenti bir süre üs olarak kullanmış ve filosuyla kışı orada geçirmiştir. Ama İÖ. 196 yılında Romalı general Lentulus ona birliklerini geri çekmesini emretmiş ve kent tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. İÖ. 190 yılında Magnesia Savaşı'ndan sonra imzalanan Apamea Barışında Rhodos'a verilen Karia arazisine Bargylia dahil edilmemiştir. BX Attalos'un Bergama Krallığını vasiyet yoluyla Romalılara vermesi üzerine, bu kararı kabul etmeyen ve tahtta hak iddia eden Aristonikos'un Myndos'u işgali sarasında kent büyük bir tehlike içine girmişse de bir söylenceye göre kent bu tehlikeden Artemis Kindyas'ın görünmesiyle korunmuştur. İÖ. 1. yüzyılın ortalarına gelindiğinde Roma'lı banker Clavius'a borçlarım ödeyemeyen beş kent arasında Bargylia'nın da adı geçmektedir. Bargylia' da 1990 yılında yapılan yüzey araştırmasında odeon ve tapınak arasında bulunan, dört yanında alçak kabartmaların bulunduğu dikdörtgen biçimindeki sunak sayesinde kentin tapınımı hakkında net olarak bilgi sahibi olunmaktadır. Her yanında dört farklı figüre sahip sunağın bir yüzünde elinde yayı ve sırtında sadağı ile Artemis Kindyas, elinde lir tutan Apollon, kornukopia ile Tykhe ve son olarak da ZeusKarios betimlenmiştir. Oldukça çeşitli kült geleneğini ispatlayan sunağın gerek figürleri ve gerekse bezemelerinin değerlendirilmesi sonucu İO. 2. yüzyılın son çeyreğine ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN ALTAR BELONGS TO HELLENISTIC PERIOD FROM THE MUSEUM OF MİLAS The antique city of Bargylia is a city founded on a small hill with two summits it lies in the south-west of village of Güllük which is within borders of Milas, Muğla. Depending on the knowledge obtained from Greek mythology it is said to have been killed by a kick from Bellerophontes' horse Pegasos. The geographer Stephanus of Byzantium recorded that Carians had called the city Andanos. Relying on the tax records of Athens Bargylia which joined to Attica garrison in 5 B.C. used to pay 2000 Drachms per annum that was six times less than the amount paid by the neighboring town Cindya. However, in 3 B.C the stiation became the visa versa and due to the gained importance of naval commerce in the Hellenistic period Cindya could continue to be independent and it became united with Bargylia. In addition to this Bargylia claimed to be the owner of Artemis Cindyas who used to be the chief goddess of Cindya. Bargylia was subsequently in control of Seleucos and Egypt. The Makedonian king Philippos V. used the town as a base of operations and spent the winter there whith his garrison in 201 B.C. Nevertheless the Roman General Lentulus ordered him to withdraw his garrison and finally the town regained its independance.Bargylia was not included to the Carian land given to Rhodos according to the peace treaty signed after the batle of Magnesia. Inspite of the fact that The town was under real danger while Aristonicos was fighting the Romans for the kingdom which was bequeathed to them by Attalus IE of Pergamum, the town was saved by epiphany of Artemis Cindyas. Bargylia was one the five Carians cities which was in arrears with her debt to the Roman banker Clavius about the middle of the first century B.C. The survey made in 1990 shows that we can have detailed mformation on the religious beliefs of city by looking into the rectangular altar, which is between odeon and temple, whith shallow reliefs on its each sides. The altar with four different reliefs on its each sides has Artemis Cindyas in a long robe, with a bow in her hand and anarrow from the quiver, Apollo with a lyre in his hand, a female figure carrying a cornucopia, Tykhe and Zeus Karios on one of its sides. The altar which represents varieteties of cult tradition is determined to belong to the last quarter of the second century B.C. by assesing both the figures and the reliefs on it.