Benign prostat hiperplazisinin cerrahi tedavisinde transüretral elektrovaporizasyonun transüretral rezeksiyon ve laser prostatektomi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 70951
  2. Yazar: OĞUZ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, BPH'nın cerrahi tedavisinde TUEV-P'nin etkinliği TUR-P ve Laser prostatektomi ile karşılaştırıldı. BPH tanısı koyulan 65 hasta çalışma kapsamına alındı. TUEV-P uygulanan 33 hastada ortalama prostat ağırlığı 48.6 ± 3.6 gr, operasyon süresi 42.0 ± 1.6 dk, kateterizasyon süresi 28.6 + 1.6 saat, hastanede kalış süresi ise 32.4 ±1.6 saat oldu. 6 aylık takipten sonra, total semptom skorunda % 78.2, irritatif skorda % 72.1, obstrüktif skorda % 83.4, rezidüel idrar miktarında ise % 78.7'lik azalma; maksimal akım hızında % 168.5'lik artış görüldü. TUR-P uygulanan 15 hastada ortalama prostat ağırlığı 33.7 ± 3.6 gr, operasyon süresi 47.7 ± 5.0 dk., kateterizasyon süresi 5.5 gün oldu. 3 aylık takipten sonra total semptom skorunda % 67.8 irritatif skorda % 56.2 obstrüktif skorda % 77.1, rezidüel idrar miktarında % 84.0'lık azalma; maksimal akım hızında ise % 101.1'lik artış görüldü. Laser prostatektomi uygulanan 17 hastada ise, ortalama prostat ağırlığı 38.4 ± 3.1 gr, operasyon süresi 25.1 ± 1.8 dk, kateterizasyon süresi 5.5 gün oldu. 3 aylık takipten sonra total semptom skorunda % 75.8, irritatif skorda % 72.3, obstrüktif skorda % 72.3, rezidüel idrar miktarında % 78.5'lik azalma; maksimal akım hızında % 1 1 1.8'lik artış gözlendi. TUR-P grubunda 1 hastada TUR sendromu, 1 hastada mortalite, 1 hastada üretra darlığı, 8 hastada retrograd ejekülasyon görüldü. 4 hastaya kan transfüzyonu yapıldı. Laser grubunda 1 hastada orşiepididimit, 1 hastada retrograd ejekülasyon görüldü. 2 hastada reoperasyona ihtiyaç duyuldu. TUEV-P grubunda ise retrograd ejekülasyonu olan 2 hasta dışında, mortalite ve diğer morbiditeler gözlenmedi. TUEV-P, operasyon esnasında kanamanın azlığı, kateterizasyon ve hastanede kalış süresinin kısalığı, operatif ve postoperatif morbiditenin düşük olması nedeniyle oldukça etkin bulunmuştur. Bu nedenle BPH'nın cerrahi tedavisinde, TUEV-P'nin TUR-P'ye alternatif bir tedavi olabileceği görülmüştür. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study, the effectiveness of TUEV-P in surgical treatment of BPH was compared with TUR-P and Laser Prostatectomy. 65 patients with BPH were included in this study. in 33 patients treated with TUEV-P, mean prostate weight was 48.6 ± 3.6 cc duration of operation was 42.0 ±1.6 minutes catheterization duration was 28.6 ±1.6 hours and hospitalization duration was 32.4 ±1.6 hours. After 6 months follow-up, 78.2 % decrease in total symptom score, 72.1 % in irritative score, 83.4 % in obstractive score, 78.7 % in residual urine amount and 168.5 % increase in maximal flow rate was seen. in 15 patients treated with TUR-P, mean prostate weight was 33.7 ±3.6 cc, operation duration was 47.7 ± 5.0 minutes, catheterization duration was 5.5 days. After 3 months follow- up, 67.8 % decrease in total symptom score, 56.2 % in irritative score, 77.1 % obstructive score, 84.0 % in residual urine amount and 101.1 % increase in maximal flow rate was seen. On the other hand, in 17 patients treated with laser prostatectomy, mean prostate weight was 38.4 ± 3.1 cc., operation duration was 25.1 ±1.8 minutes, catheterization duration was 5.5 days. After 3 months follow-up, 75.8 % decrease in total symptom score, 72.3 % in irritative score, 72.3 % in obstructive score, 78.5 % in residual urine amount and 111.8 % increase in maximal flow rate was seen. in TUR-P group, öne patient had TUR syndrome, öne had mortality, öne had urethral stricture, 8 patients had retrograde ejaculation. 4 patients needed blood transfusion. in Laser group, öne patient orchiepidydimytis and öne had retrograde ejaculation. 2 patients needed reoperation. But, in TUEV-P group, except 2 patients with retrograde ejaculation, mortality and other morbidities were not observed. TUEV-P, was found too much effective, due to less hemorrhage, during the operation, shortness of catheterization and hospitalization duration and lower intraoperative and postoperative morbidity. That's why, in surgical treatment of BPH, it was seen that, TUEV-P could be an alternative treatment to TUR-P. 56