İktisadî demokrasi bağlamında iktisadî özgürlük ve Türkiye'de işçi sendikaları
  1. Tez No: 709516
  2. Yazar: ŞENİZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SELÇUK AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada kuramsal bir çerçeve içinde demokrasinin önemi, neden tercih edildiği, özellikleri ve iktisadî özgürlükler bağlamında sendikacılık paralelinde makro iktisadi unsurlarla incelemek amaçlanmıştır. İlişkisel olarak belirli kriterler açısından literatür araştırmaları yapılarak demokrasi kavramının olması gerektiği ya da iktisadî özgürlüklerin ne ifade ettiği niteliksel boyutlarıyla araştırılmaktadır. Konu olarak sadece demokrasi veya sendika olarak değil ayrıca tarihsel ve farklı bakış açılarıyla mevcut diğer çalışmalardan farklı bir yol izlenmeye çalışılmıştır. Teorik olarak iktisat ile demokrasi, özgürlükler ve sendikacılık alanlarının çözümlenmesine dayanmaktadır. Çalışmanın her alanında Türkiye ile ilgili örneklere yer verilmiştir. İktisat bilimi ile demokrasinin ülkedeki kurumlar çerçevesinde işleyişinin ne şekilde olduğu uluslararası demokrasi ve özgürlük ölçümleriyle değerlendirilmektedir. Ülkelerin demokratik sıralamalarına bakıldığında ilk sıralarda olanların aynı zamanda ekonomik olarak da güçlü ülkeler olduğu görülmektedir. Bir diğer deyişle demokrasi kavramının sadece yönetim şeklinden ibaret olmadığı çalışmalarda öne çıkan bir durumdur. Türkiye'de iktisadî özgürlüğün nasıl bir anlayışla ilerlediği, çalışmanın konusu içinde yer almaktadır. Ayrıca sendikal oluşumun temel amacının iktisadi hayattaki yeri ve öneminin araştırılması çalışmanın diğer bir yönünü oluşturmaktadır. Globalleşmeyle birlikte geçmişten bugüne iktisadın temel hedeflerinin farklı dallarla olan bağımlılığı incelenmeye çalışılmıştır. Demokrasi ve sendikal gelişmişlik ilişkisinde dünya üzerinde zıtlıklar görülmektedir. Örneğin ülkeler bazındaki demokrasi gelişmişken sendikacılık faaliyetleri geri kalmıştır. Bu açıdan çalışmada değerlendirmeler sosyo-ekonomik, kültürel etkileri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the macroeconomics factors parallel to trade unionism, by analyzing the economic freedom, the importance of democracy, why it is preferred and features of it in a institutional framework. What the concept of democracy has to be or what economic freedoms signify is being investigated with qualitative dimensions by doing literature research in terms of specific criteria attitudinally. As subject, it is tried to take a different tack from the other existing studies not only as democracy or as a union but also from historical and different viewpoints. In theory, economics is based upon being resolved of democracy, freedoms and unionism areas. Samples from Turkey are placed in every field of the study. In what way the process of economics and democracy with in the scope of institutions in the country are evaluated with international democracy and freedom measurements. Considering the democratic gradation of the countries, being uppermost ones are also shown as the countries which are economically powerful. In other words, it is a proved situation that concept of democracy isn't only a regime. The work poses a question about how to proceed with an understanding of economic freedom in Turkey. In addition, researching the place and importance of the main purpose of union formation in economic life is another aspect of the study. With globalization, it has been tried to examine the relationship between the main objectives of economics and different branches from past to present. There are contradictions around the world for democracy and union development. For example, while democracy are developing in countries, union activities lagged behind. In this respect, evaluations in the study also include socio-economic and cultural effects.