PVA/kitosan ve PEO/kitosan kompozit nanoliflerin elektroeğirme yöntemi ile üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of PVA/chitosan and PEO/chitosan composite nanofibers by electrospinning
  1. Tez No: 709535
  2. Yazar: HANAN YUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrospinning teknolojisi ile kitosan nanolifleri üretilmiştir. Kitosan nanoliflerini elde etmek için, polivinil alkol ve polietilen oksit şeklinde iki yardımcı malzeme kullanılmıştır.İki yardımcı polimer ile üretilen kitosan nanoliflerinin kapsamlı bir analizi gerçekleştirilmiştir.Kitosan/polivinil alkol ve kitosan/polietilen oksit farklı polimerik karışımları için viskozite, elektriksel iletkenlik ve yüzey gerilimi testleri uygulanmıştır.Elde edilen nanolifler FESEM, FTIR, XRD testleri ile değerlendirilmiş ve en uygun nanolifin belirlenmesi için istatistiksel ANOVA testler yapılmıştır.Nanolif numunelerinin Gram pozitif organizma olarak Staphylococcus aureus ve Gram negatif organizma olarak Klebsiella pneumoniae mikroorganizmalarına karşı antibakteriyel aktivitesi disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chitosan nanofibers were produced using electrospinning technology. Two auxiliary materials, polyvinyl alcohol and polyethylene oxide, were used to obtain chitosan nanofibers. A comprehensive analysis of chitosan nanofibers produced with theauxiliary materials was performed. Viscosity, electrical conductivity and surface tension tests were performed for chitosan/polyvinyl alcohol and chitosan/polyethylene oxide different polymeric mixtures. Obtained nanofibers were evaluated with FESEM, FTIR, XRD tests and statistical ANOVA tests were performed to determine the most suitable nanofiber achived. Antibacterial activity of nanofiber samples against Staphylococcus aureus as Gram positive organism and Klebsiella pneumoniae as Gram negative organism was investigated by using disk diffusion method.