Domates, biber ve patlıcan bitkilerinde Neoscytalidium novaehollandiae'nin farklı inokulasyon yöntemleriyle etkinliğinin belirlenmesi
Determination of efficacy Neoscytalidium novaehollandiae on tomato, pepper and eggplant plants by different inoculation methods
- Tez No: 709534
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Şanlıurfa ilinde domates, biber ve patlıcan yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır. 2018 TUIK verilerine göre biber üretiminde 4. sıra, domateste 5. sıra, patlıcan da 10. sırayı almaktadır. Yaş sebze ithalat ve ihracatında önemli bir yere sahip olan bu bitkileri yeni hastalıklar etkileyerek ekonomik kayıplar meydana getirmektedir. Son yıllarda Şanlıurfa ilinde sebze yetiştirilen alanlarda domates bitkisini etkileyen yeni bir fungal patojen olan Neoscytalidium novaehollandiae rapor edilmiştir. Bu çalışma domates, biber ve patlıcan bitkilerinde yapraklara püskürtme, gövde kesiği ve gövdeye şırıngayla inokulasyon yöntemleriyle Neocsytalidium novaehollandiae'nin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada en hassas bitki domates bulunurken bunu sırasıyla biber ve patlıcan izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato, pepper and eggplant cultivation is carried out intensively in Sanliurfa; According to 2018 TUIK data, it ranks 4th in pepper production, 5th in tomato and 10th in eggplant. These plants, which have an important place in the import and export of fresh vegetables, cause economic losses by affecting them by new diseases. In recent years, Neoscytalidium novaehollandiae, a new fungal pathogen affecting tomato plants in vegetable growing areas in Şanlıurfa province, has been reported. This study was carried out to determine the effectiveness of Neocytalidium novaehollandiae in tomato, pepper and eggplant plants by spraying the leaves, cutting the stem and inoculating the stem with a syringe. The most sensitive plant in the study was tomato, followed by pepper and eggplant, respectively.