Kadınlarda öz şefkat ve bilişsel esneklik ile sağlığı geliştirme arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion and cognitive flexibility in women and health improvement
- Tez No: 709537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE YILDIRIM ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma öz şefkat, bilişsel esneklik ve sağlığı geliştirme arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ilişki arayıcı ve kesitsel bir tanımlayıcı araştırma olarak yapılmıştır. Evrenini Koç yazı Mh. 5 nolu Aile Sağlık Merkezi'ne kayıtlı yetişkin 1135 kadın oluşturmuştur. Çalışmaya 411 kadın dahil olmuştur. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, öz şefkat ölçeği, bilişsel esneklik ölçeği ve sağlıklı yaşam biçimi II ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Katsayısı, Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların öz şefkat puan ortalaması 3,13±0,402, bilişsel esneklik puan ortalaması 49,18±6,758, sağlıklı yaşam biçimi puan ortalaması 129,90±20,072 'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a relationship deceptive and cross-sectional descriptive research to assess the relationship between self-compassion, cognitive flexibility, and health enhancement. The universe of research was made up of 1135 adult women enrolled in Koçyazı District Family Health Center No. 5 . The sample consisted of 411 women. The introductory data form, self-compassion Scale, cognitive flexibility scale and healthy lifestyle II scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, Pearson correlation coefficient, and structural equality model were used in the analysis of the obtained data. The average self-compassion score of the women participating in the study was 3.13±0.402, the average cognitive flexibility score was 49.18±6,758, and the average healthy lifestyle score was 129.90±20,072.