Feline enfeksiyöz peritonit şüpheli kedilerde tümör nekroz faktör, asetilkolinesteraz ve diğer biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of tumor necrosis factor, acetylcholinesterase and other biochemical parameters in feline infectious peritonitis suspected cats
  1. Tez No: 709538
  2. Yazar: DİLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada feline enfeksiyöz peritonit şüpheli ve sağlıklı kedilerde serum tümör nekroz faktör-α, asetilkolinesteraz, albumin, globulin, total bilirubin, total protein, albumin/globulin oranı, AST, ALP, ALT, BUN ve kreatinin düzeyleri araştırıldı. Araştırmanın materyalini 1-6 yaş aralığında 10 feline enfeksiyöz peritonit şüpheli ve 10 sağlıklı olmak üzere toplam 20 adet farklı cinslerde kedi oluşturdu. Feline enfeksiyöz peritonit şüpheli ve sağlıklı gruptaki kedilerde serum tümör nekroz faktör-α, asetilkolinesteraz, albumin, globulin, total protein, total bilirubin, albumin/globulin oranı, AST, ALP, ALT, BUN ve kreatinin düzeyleri araştırıldı. Çalışmada feline enfeksiyöz peritonit şüpheli kedilerde ALP, BUN ve total bilirubin düzeyleri sağlıklı kedilere göre önemli çıkmadığı tespit edildi. Araştırmada feline enfeksiyöz peritonit şüpheli kedilerde total protein, globulin, AST, ALT ve kreatinin düzeylerinin yükseldiği, albumin düzeyleri ve albumin/globulin oranının ise sağlıklı kedilere göre düşük çıktığı belirlendi. Feline enfeksiyöz peritonit şüpheli kedilerde TNF-α ve ACHE düzeyleri artmasına rağmen sağlıklı kedilere göre önemli çıkmadığı tespit edildi. Sonuç olarak feline enfeksiyöz peritonit şüpheli kedilerde asetilkolinesteraz ve tümör nekroz faktör-α düzeylerinin araştırılması hastalığın biyokimyasal bulgularına faydalı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; serum tumor necrosis factor-α, acetylcholinesterase, total protein, albumin, globulin, total bilirubin, albumin/globulin ratio, ALP, AST, ALT, BUN and creatinine were investigated both with healthy cats both with feline infectious peritonitis suspected cats. This study material consisted 10 control group and 10 with feline infectious peritonitis suspected cats that total 20 cats in different breeds at aged between 1-6 years. In this study serum concentration was measured tumor necrosis factor-α, acetylcholinesterase, total protein, albumin, globulin, total bilirubin, albumin/globulin ratio, ALP, AST, ALT, BUN and creatinine in healthy group and feline infectious peritonitis suspected cats. In this study, serum ALP, BUN, total bilirubin did not differ in feline infectious peritonitis suspected cats significantly comparing to healthy cats. Serum AST, ALT, total protein, globulin and creatinine increased, that albumin concentration, albumin/globulin ratio decreased in feline infectious peritonitis suspected cats compared with healthy cats. In this study, serum tumor necrosis factor-α, acetylcholinesterase did not differ in feline infectious peritonitis suspected cats significantly comparing to healthy cats. Consequently, tumor necrosis factor-α and acetylcholinesterase concentration researched may prove beneficial biochemical findings in feline infectious peritonitis suspected cats.