Preparation of a modified electrode for the determination of tartrazine using electrochemical methods
Elektrokimyasal yöntemlerle tartrazinin saptanması için bir modifiye elektrotun hazırlanması
  1. Tez No: 709541
  2. Yazar: JASIM MOHAMMED IBRAHIM AL OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karbon nanotop-nanotüp ve tungsten oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (WO3/CNTs-CNBs/GCE) tartrazin saptanması için kullanılmıştır, WO3/CNTs-CNBs/GCE sistemi tartrazin elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. WO3/CNTs-CNBs/GCE sistemi, tartrazin için 1.0x10-7 M ile 1.2x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 5.0 x10-8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yöntemin tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir.
Özet (Çeviri)
A new material was fabricated by utilizing carbon nanoballs-carbon nanotubes and nanoparticles of tungsten oxide. The material was used for coating an electrode and a new platform was obtained. The electrode prepared was used for detecting tartrazine. The WO3/CNBs-CNTs/GCE system accelerated the electrode reaction of taartrazine. The WO3/CNBs-CNTs/GCE system exhibited a linear relationship between 1.0x10-7 M and 1.2x10-5 M for tartrazine. A detection limit of 5.0 x10-8 M was obtained for tartazine at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of the method such as reproducibility, precision and accuracy were excellent.