Solucan gübresi ve mikrobiyolojik gübrelerin nohutta verime ve verim öğelerine etkisi
The effects of vermicompost and microbiological manures on the yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 709555
  2. Yazar: AHMET DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, 2018 ve 2019 yıllarında Muğla Fethiye koşullarında farklı mikrobiyolojik gübre ve solucan gübre dozlarının nohut çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada İnci ve Hasanbey çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada kontrolle birlikte iki farklı mikrobiyolojik gübre (Rhizobium ciceri ve Bacillus megaterium), ve dört farklı solucan gübresi dozu (0, 250, 500 ve 750 kg/da) uygulanmıştır. Deneme bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Kullanılan iki nohut çeşidinde farklı mikrobiyolojik gübre ve solucan gübre dozlarının bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane verimi, yüz tane ağırlığı, dekara verim, biyolojik verim, hasat indeksi, tanedeki protein ve fosfor oranları, nodül sayısı ve nodül ağırlığına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın yapıldığı ilk yıl İnci çeşidi daha yüksek verim değerine sahip iken, ikinci yılda ve iki yıl birleştirilmiş ortalamalarda Hasanbey çeşidi daha yüksek dekara verim değerine sahip olmuştur. En yüksek değerler 2018 yılında İnci çeşidine uygulanan 250 kg/da solucan gübresi ve Bacillus bakterisinden alınmıştır (156.6 kg/da). İkinci yılda ise en yüksek verim Hasanbey çeşidinden, 500 kg/da solucan gübresi ve Bacillus bakterisi uygulamasından alınmıştır (208.9 kg/da).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the effect of different microbial manure and vermicompost levels on the yield and yield components in chickpea cultivars under Muğla Fethiye conditions in 2018 and 2019. Inci and Hassanbey chickpea cultivars were used in this study. In this research, two microbial manure with control application (Rhizobium ciceri and Bacillus megaterium) and four different vermicompost levels (0, 250, 500 and 750 kg/da) were applied. The study was conducted by using split-split plot desing with the three replications. Effect of microbial manure and vermicompost levels, plant height, first pod height, numbers of branches, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, numbers of seed per pod, grain yield per plant, 100 seed weight, seed yield, harvest indeks, biological yield, protein ratio, phosphorus ratio and numbers of nodule and nodule weight were investigate for two chickpea cultivars. In the first year of the study, Inci variety had higher yield value, while Hasanbey variety had higher yield value per decare in the second year and on average combined for two years. The highest values were obtained from the 250 kg/da vermicompost and Bacillus bacteria applied to the Inci variety in 2018 (156.6 kg/da). In the second year, 500 kg/da vermicompost application in Hasanbey variety and from the Bacillus bacteria application (208.9 kg/da).