Teleolojik delilin analojik temeli
The analogical ground of the teleological argument
- Tez No: 709554
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez Teleolojik Delilin Analojik Temelinin Tanrı'nın varlığını kanıtladığı konusunu incelemektedir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde analojinin kullanıldığı çeşitli alanlar incelenmekte ve analojik akıl yürütmenin felsefi ve teoloji açısından önemine değinilmektedir. Birinci bölümde, teleolojik analojik delil ile ilgili temel kavramlar açıklayıcı bir şekilde sunulmuştur. İkinci bölümde, analojik teleolojik akıl yürütmenin tarihsel arka planı sunulmakta ve daha sonra Tanrı'nın varlığı için argüman olarak tartışılan analojik akıl yürütme yoluyla incelenmektedir. Bu bağlantıda Paley öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmeler de dikkate alınmıştır. Üçüncü bölümde, Hume ve Dawkins'in analojik teleolojik argümana yönelttikleri eleştiriler değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, teleolojik delilin analojik temelinin güçlü olduğu ve Tanrı'nın varlığına ilişkin geleneksel teleolojik argümanı haklı çıkarabileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the Analogical Basis of Teleological Argument for the existence of God. It consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. In the introduction, various senses of which analogyare examined and the importance of analogical reasoning in terms of philosophical and theology is highlighted. In the first part, key concepts about Teleological Analogical Argumentare presented in an explanatory manner. In the second part, the historical backround of analogical teleological reasoning is presented and then via the analogical reasoning as argued by as argument for the existence of God is examined. In this connection the evaluations made before and after Paley are also considered. In the third part, the criticisms levelled against analogical teleological argument by Hume and Dawkins are evaluated. In the concluding part, it is argued that the analogical ground of the teleological argument is strong and can justify the traditional teleological argument for the existence of God.