Pistacia vera L. meyvesinin sap kısımlarından saflaştırılan metabolitlerin antitümöral aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antitumoral activities of metabolites purified from Pistacia vera L. fruit stem parts
  1. Tez No: 709565
  2. Yazar: HATİCE EMLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde mevcut kanser tedavi metodolojileri hastalar üzerinde etkili olsa da antikanser ajanlara gelişen direnç mekanizması ciddi tedavi problemleri doğurmaktadır. Bu ajanların yan etkilerini minimalize edilmek için doğada hazır olarak bulunan ve bitkiler tarafından ürettilen sekonder metabolitlerin antitümoral aktivitelerinden yararlanılarak yeni bir antikanser ajan geliştirilebilmektedir. Buradan hareketle, öncelikle Pistacia vera L. meyvesinin atık sap kısımlarından mastikadienonik asit, tirukallol ve pistasionik asit metaboliteleri saflaştırılmış ve kimyasal yapılarını FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 1D- ve 2D-NMR yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Ardından, bileşiklerin sitotoksik aktivitesi MTT analiz metoduyla, hücrelerdeki apoptotik aktivite ise DNA fragmentasyon ve kaspaz-3 enzim ekspresyonu immünositokimyasal analizlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, mastikadienonik asit ve tirukallol bileşiklerinin MCF7 hücrelerine karşı doza bağlı olarak sitotoksik aktivitesi olduğu, DNA üzerinde kırıklara neden olduğu ve kaspaz 3 enzim ekspresyonunu arttırarak apoptotik sürecin indükleyicisi olduğu belirlenmiştir. Çalışmamız mastikadienonik asit ve tirukallol bileşiklerinin potansiyeli güçlü antikanser ajanlar olabileceğini göstermiştir. Diğer taraftan, bu moleküllerin farklı hücre hatları üzerindeki etkileri incelenmeli ve sonuçlar in vivo koşullar altında desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Although current cancer treatment methodologies are effective on patients, the resistance mechanism that develops to anticancer agents causes serious treatment problems. In order to minimize the side effects of these agents, a new anticancer agent can be developed by utilizing the antitumoral activities of secondary metabolites produced by plants and readily available in nature. For this purpose, first of all masticadienonic acid, tirucallol and pistachionic acid metabolites were purified from the waste stem parts of Pistacia vera L. fruit and the chemical structures of the pure metabolites were elucidated by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 1D- and 2D-NMR methods. Then, the cytotoxic activity of the compounds was evaluated by MTT analysis method, and the apoptotic activity in cells was evaluated by DNA fragmentation and caspase-3 enzyme expression by immunocytochemical analysis. As a results, it was determined that the purified compounds had dose-dependent cytotoxic activity against MCF7 and HUVEC cells, caused DNA breaks and increased the expression of caspase 3 enzyme, and was an inducer of the apoptotic process. Our results showed that masticadienonic acid and tirucallol compounds can be potential anticancer agents with high potential. In further studies, the effects on different cell lines should be examined and our results should be supported under in vivo conditions.