Nazal polipozisli hastalarda doku düzeyinde inflamatuvar ve antioksidan aktivite ölçümü
Inflammatory and antioxidant activity measurement at tissue level in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 709606
  2. Yazar: SERAP OFLAS MOLLAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİM BOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda, kliniğimizde tedavi edilen nazal polipozisli (NP) hastalardan alınan biyopsi örneklerinde inflamatuvar yanıtı gözlemlemek için; tümor nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin-1 beta (IL-1β), interlökin 6 (IL-6), progstaglandin E2 (PGE2) ve nitrik oksit (NOx), lipid peroksidasyonu için; malondialdehit (MDA) düzeylerine, antioksidan sistem için; süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), paraoksonaz-1 (PON1) ve arilesteraz aktivitesi (ARE), glutatyon (GSH) düzeylerine, protein oksidasyonunu gözlemlemek için protein karbonil (PCO), total (T-Tiyol) ve serbest tiyol (S-Tiyol) düzeylerine ve DNA oksidasyonu için 8-hidroksi deoksiguanozin (8-OH dG) düzeylerine bakılmıştır. Bu çalışmamız eşliğinde ölçülecek bu parametrelerin nazal polipozisin etiyopatogenezine katkısı ve tedavi sürecine yol göstermesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Faültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığında toplam 50 hasta ve 50 kontrol gurubundan oluşmaktaydı. Kliniğimize başvuran, NP tanısı konulan hastalar ve kontrol grubu olarak septorinoplasti nedeni ile opere edilen (kontrol grubu) kişiler çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu, kliniğimizde yapılan muayenelerinde herhangi nazal mukozal patoloji saptanmayan ve kronik sistemik ve allerjik hastalığı bulunmayan estetik amaçlı septorinoplasti ameliyatı olan sağlıklı kişilerden seçilmiştir. Nazal pasajda polipe yol açan NP dışı patolojileri (inverted papillom, antrokoanal polip, karsinom, sarkomlar, ensefalosel, piyojenik granülom, anjiyofibrom) olan hastalar ve ayrıca Churg-Strauss Sendromu, kistik fibrozis, Kartagener Sendromu, immün yetmezliği olan hastalar çalışmaya alınmadı. Ayrıca antioksidan ve oksidan ölçümü yapılması planlandığı için alkol ve/veya sigara kullanan, kanseri bulunan, kontrolsüz diyabeti olan, antioksidan düzeylerini etkileyecek ilaç kullanımları bulunan hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmamıza yaş ortalaması 37±16 yıl olan 62 (%62)'si erkek ve 38 (%38)'i kadın olmak üzere toplam 100 kişi alındı. Kontrol ve NP grupları arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Çalışmamızda NP grubu ile kontrol grubu arasında hemogram ve biyokimyasal parametreler benzer saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, to observe the inflammatory response in biopsy samples taken from patients with nasal polyposis (NP) treated in our clinic; tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin-1 beta (IL-1β), interleukin 6 (IL-6), progstaglandin E2 (PGE2) and nitric oxide (NOx) for lipid peroxidation; for malondialdehyde (MDA) levels, antioxidant system; superoxide dismutase (SOD), catalase, paraoxonase and aryl esterase activity (ARE), glutathione (GSH) levels, protein carbonyl (PCO), total and free thiol levels to monitor protein oxidation, and 8-hydroxy deoxyguanosine (8-OH) for DNA oxidation dG) levels will be checked. In this study, it is aimed that these parameters, which will be measured, contribute to the etiopathogenesis of NP and guide the treatment process. This study was carried out in a total of 100 patients aged 18-65 years who applied to Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Faculty Ear Nose and Throat outpatient clinic. Patients who applied to our clinic and were diagnosed with NP and concha bullosa were included in the study. The control group was selected from individuals who underwent aesthetic septorhinoplasty for aesthetic purposes, who did not have any nasal mucosal pathology in their examinations in our clinic and who did not have chronic systemic and allergic diseases. Patients with non-NP pathologies (inverted papilloma, antrochoanal polyp, carcinoma, sarcomas, encephalocele, pyogenic granuloma, angiofibroma) causing polyps in the nasal passage, as well as patients with Churg-Strauss Syndrome, cystic fibrosis, Kartagener Syndrome, and immunodeficiency were excluded from the study. In addition, because it was planned to measure antioxidant and oxidant, patients who used alcohol and/or cigarettes, had cancer, had uncontrolled diabetes, and were using drugs that would affect their antioxidant levels were not included in the study. A total of 100 subjects, 62 (62%) men and 38 (38%) women, with a mean age of 37±16 years, were included in our study. No significant difference was found between the control and NP groups in terms of age and gender distribution (p>0.05) . In our study, hemogram and biochemical parameters were found to be similar between the NP group and the control group (p>0.05). TNF-α levels were found to be significantly higher in patients with NP compared to control group (163.414±34.776 pg/mL vs.