Ürtiker etyolojisinde enfeksiyonların rolü
  1. Tez No: 70962
  2. Yazar: HABİBULLAH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BALEVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
7. ÖZET 1994 -1997 ilk yansında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalına müracaat eden toplam 21530 hastadan ürtiker tanısı alanların 286'sında enfeksiyon odağı araştırıldı. Olguların cinsiyet, yaş grubu, süresine göre ürtiker tipi ve mesleklerine göre enfeksiyon odağı varlığı incelendi. 286 olgunun 187 (%65.4)'si kadın, 99 (%34.6)'u erkek idi. Sürelerine göre ise 222 (%77.6)'si kronik, 64 (%22.4)'ü akut ürtiker idi. 286 olgunun 114 ( %39.8)'ü ev hanımı, 62 (%21.5)'si öğrenci, 35 (%12.2)'i memur, 20 (%7.0)'si öğretmen, 16 (%5.6)'sı serbest meslek, diğerleri de güvenlik görevlisi, sağlık personeli, emekli, çiftçi ve çocuklardan oluşuyordu. Toplam 181 (%63.3) olguda en az bir enfeksiyon odağı tesbit edildi. Kadınların %64.7'sinde, erkeklerin %60.6'sında enfeksiyon odağı tesbit edildi. Akut olguların %62.5'inde fokal enfeksiyon saptanırken, aynı oran kronik ürtikerli hastalarda %63.5 idi. Olguların yaş ortalaması 33.6 idi 25 yaş grubundan itibaren fokal enfeksiyon görülme sıklığının arttığı gözlenirken, en çok %73.8 ile 35-44 yaş grubunda fokal enfeksiyon bulundu. Mesleklerine göre yapılan değerlendirmede ev hanımlarının %67'sinde, öğrencilerin %58'inde, memurların %60'ında öğretmenlerin %69'unda ve serbest meslek sahiplerinin de %69'unda enfeksiyon odağına rastlandı. Saptanan fokal enfeksiyonların %41.6'sı ÜSYE, %13.9'u genital enfeksiyon, %10.1'i yüzeyel mantar enfeksiyonu, %9.1'i dental enfeksiyon, %3.8'i barsak parazitleri, diğerleri de alt solunum yolu enfeksiyonu, pyodermiler, üriner enfeksiyon ve HBs antijeni pozitifliği idi. Genital enfeksiyonların tamamı kadınlarda gözlenirken, yüzeyel mantar enfeksiyonlarının %69'u erkeklerde gözlendi. Bu iki enfeksiyon odağına %80'i 35 yaşının üzerindeki olgularda rastlandı. 286 olgunun sadece 20 (%7)'sinin boğaz kültüründe patojen mikroorganizma ürerken, kadın olgulardan alınan vajinal kültürlerde %13.3 oranında patojen mikroorganizma tesbit edildi. 41
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Focal infections were searched in 286 patients with urticaria from a total of 21530 patients admitting to Dermatology Department of Selçuk University, Faculty of Medicine between 1994 and first half of 1997. The presence of focal infections was evaluated according to age, sex, clinical urticaria type and work of the patients. Patients were 187 females and 99 males. As clinical types, there were 222 chronic and 64 acute urticaria cases. Works of the cases were as follows: 114 (39.8%) house wifes, 62 (21.5%) students, 35 (12.2 %) officers, 20 (7.0 %) teachers, 16 (5.6 %) traders. Others were security staff, health staff, retired people and children. At least one infection focus was found in 181 patients. (%63.3). 64.7 percent of female cases and 60.6 percent of male cases had focal infection. Average age of the cases was 33.6. After 25 years old, frequency of focal infections increased. Among age groups, 35-44 had most frequent focal infections rate with 73.8 %. In the evaluation of accordingly to works, 67 percent of house wifes, 58 percent of students, 60 percent of officers, 5.6 percent of traders were found to have focal infection. Focal infections found were upper respiratory airway infections (41.6%), genital tract infections (13.9%), superficial mycotic infections (10.1%), dental infections ( 9.1%) and intestinal parasites (3.8%) in frequent order. Remainings were lower respiratory airway infections, pyodermias, urinary tract infections and presence of HBs antigen. All genital infections were observed in female cases whereas superficial dermatomycoses were mostly seen in males with a percentage of 69. Eighty percent of these two infections were determined in cases over 35 years old. Only twenty (7%) cases in throat culture of all patients and 25 (13.3%) cases in the vaginal culture of 187 women gave positive results. 42