Mide kanserli olgularda tümör markırlarından AFP, CEA, CA125 ve CA19-9'un klinik kullanımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 70963
  2. Yazar: EMİNE ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
6. ÖZET Bu prospektif klinik çalışmamızda; tümör markırlarından AFP, CEA, CA125 ve CA19-9'un mide kanserlerinin tanısı, klinik kullanımlarındaki yeri ve sensitivite-spesifisite değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 75 'i (%66.9) erkek, 37'si kadın (%33.1) ve yaş ortalaması 53.73+1.13 yıl, yaş aralığı 25-76 yıl olan 112 olgu alındı, mide kanserli hasta grubu 38'i (%66.6) erkek ve yaş ortalaması 55.36+1.37 yıl olan 57 olgudan; benign hasta grubu 20'si (%66.6) erkek ve yaş ortalaması 53.53±1.97 yıl olan 30 olgudan; kontrol grubu ise 17'si (%68) erkek ve yaş ortalaması 57.1 1+2.87 yıl olan 25 sağlıklı yetişkinden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this prospective clinical study, we aimed to investigate; diagnosis clinical usefulness and sensitivity-specisificity values of some of the tumor markers (CEA, CA 19-9, CA 125 and AFP) in gastric cancers. There were 75 (%66.9) male and 37 (%33.1) female, aged between 25-76 years with a mean age of 53.73+1.13 years in the study population. Gastric cancer group [38 (%66.6) male, mean age 55.36+1.37 years ], benign disease group [ 20 (%66.6) male, mean age 53.53±1.97 years ] and control group [17 (%68) male, mean age 57. 1 1±2.87 years ] were well matched for aged and sex. Preoperative tumor marker values; CEA, CA125 and CA 19-9 levels in gastric cancer were found to be highly significiant among benign disease and control groups (p < 0,05). Postoperative tumor marker values; CA125 and CA19-9 levels in gastric cancer were found to be highly significiant control group (p< 0.05), but only CA125 level were found to be highly significiant benign disease group (p0.05) between benign disease group and control group from all of the tumor marker levels. Postoperative tumor marker values; CA19-9 level in benign disease group were found to be highly significiant control group (pO.01). Sensitivities and specificities of these tumor markers were measured and evaluated both individually and together as combination. In cut off value of 7 ru/ml, sensitivity and specificity of AFP were %3.5-%100, in cut off value of 5 ng/ml, sensitivity and specificity of CEA were 63%- 100%, in cut off value of 92 U/ml, sensitivity and specificity of CA125 were %35-%96, in cut off value of 56 U/ml, sensitivity and specificity of CA19-9 were %47-%100 in gastric cancer, respectively. In conclusion, tumor markers, especially CA125 and CA 19-9, can be used in clinical applications (e.g. diagnosis, preoperative evaluation and follow up etc.) of gastric cancers. 33