Açık kalp cerrahisinde serebral oksijenizasyonun noninvaziv ve invaziv yöntemlerle monitorizasyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 70961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kardiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
49 6. ÖZET Açık kalp cerrahilerinde mortalite ve morbiditeyi etkileyen çeşitli risk faktörleri vardır. Postoperatif dönemde nörofizyolojik bozuklukların çoğu KPB sırasında serebral iskemi veya mikroemboli sonucu olduğu düşünülürse serebral monitorizasyonun önemi ortaya çıkmaktadır. Çalışmada açık kalp cerrahisi planlanan hastalarda serebral venöz O2 saturasyonunun, noninvaziv (INVOS 3100 Serebral Oksimetri) ve invaziv yöntemlerle monitorizasyonu yapıldı, internal juguler vene yerleştirdiğimiz kataterlerle juguler bulb 'tan (proksimal) ve ekstrakraniyal kanla kontamine distal juguler bölgeden kan gazı takibi yapıldı. Böylece noninvaziv metodun invaziv metodlara göre güvenilirliği, ekstrakraniyal kanla kontamine juguler venöz kan gazı örneğinin serebral oksijenizasyonu göstermedeki yeterliliği, postoperatif dönemlerde hastalarda nöropsikiyatrik değerlendirme ile nörofizyolojik fonksiyon bozukluklarının gelişip gelişmediği araştırıldı. Koroner arter ve kapak hastalığı olan 24 olgu internal juguler vene kateter yerleşim yerine göre rastgele 12'şer kişilik iki gruba ayrıldılar. Birinci gruba giren 8'i erkek 4'ü kadın hastaya medial yaklaşımla retrograt olarak sağ internal juguler bulb 'a kateter yerleştirildi. İkinci gruba giren 9'u erkek 3'ü kadın hastaya ise yine sağ internal juguler vene retrograt olarak İV kanül yerleştirildi. Noninvaziv serebral rejyonal O2 saturasyonunun (rSCfe) ölçülmesi amacıyla sağ frontal bölgeden serebral oksimetre ile monitorizasyon uygulandı. Operasyondan önce ve sonra hastaların sistemik ve nöropsikiyatrik muayeneleri yapıldı. Anestezi düşük doz alfentanil ve isoflurane ile sağlandı. Sekiz dönemde rSOî ve SJVO2 değerleri aynı anda kaydedilerek istatistiksel olarak korelasyon araştırıldı. Korelasyon analizi“Pearson Korelasyon Katsayısı”ile değerlendirildi. Juguler bulba kateter yerleştirdiğimiz 1. grupta rSÛ2 ve SJVO2 değerleri arasında 7. dönem hariç, 4 dönemde kuvvetli, 3 dönemde ise orta derecede korelasyon bulduk. Grup genelinde tüm rS02 ve SJVO2 değerleri kuvvetli korelasyon gösteriyordu. İV kamille retrograt olarak internal juguler vene girdiğimiz 2. grupta hiçbir dönemde korelasyon tespit edilmedi. Grup genelinde tüm rSOî ve SJVO2 değerleri zayıf bir korelasyon gösterdi. Bununla birlikte her vakada ölçülen rSÜ2 ve SJVO2 değerleri dikkat çekici idi. 1. grupta sadece 3 vakada korelasyon tespit edilirken, 2. grupta 4 vakada korelasyon tespit edildi. Hastalarda iki grupta da postoperatif nöropsikiyatrik bozukluk gözlenmedi. NlRS'nin yaptığı rejyonal serebral oksijenizasyon ölçümlerini birebir karşılaştırabile-50 ceğimiz bir yöntem yoktur. Buna karşılık serebral oksijenizasyonu global olarak yansıtan juguler bulb venöz oksijen saturasyonu kıyaslama için en uygun yöntemdir. Yapılan çeşitli çalışmalarda elde edilen veriler genelinde korelasyon tespit edilmesine rağmen tek tek vakalar ele alındığında bazı vakalarda rSOî ve ŞJVO2 değerleri arasında izah edilemeyen uyumsuzluklar vardır. Yaptığımız çalışmada biz de benzer sonuçlar elde ettik. Sonuç olarak serebral oksimetri beyin oksijenizasyonunun noninvaziv tahmininde ümit vaadetmesine rağmen serebral oksijen saturasyonunu doğru yansıtmada henüz yeterli olmadığı ve üzerinde daha fazla çalışılarak hassasiyetinin ve spesifikliğinin arttırılması gerektiği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
51 7. SUMMARY There are different risk factors in open heart surgery that effects mortality and morbility. Cerebral monitoring is important because most of the postoperative neurological sequeles occure during“cardiopumonary bypass”(CPB) resulting from microembolies or ischemia. In this study the cerebral venous O2 saturation was monitored both by noninvasive (INVOS 3100 Cerebral Oxymeter) and invasive methods in patients planed for open heart surgery. Blood gas analysis was performed with catheters placed in the right internal jugular vein. Samples were obtained from the jugular bulb (proximal) or distal jugular regions (contaminated with extracranial blood). The accuracy of the noninvasive method and the contaminated distal samples were compared. Psychiatric and neurological evaluations were done post operatively. 24 patients with coronary artery or valve pathologies were allocated randomly into two groups (n=12) according to the location of the internal jugular catheters. In the first group a retrograd catheter was inserted to the right internal bulb medialy. In the second group a retrograd IV canula was inserted into the right internal jugular vein. Noninvasive“cerebral regional O2 saturation”(rSCfe) monitor was applied to the right frontal area in both groups. The patients systemic and neuropsychiatric examinations were done before and after the operation. Anaesthesia was maintained with low dose alfentanil and isoflurane. The rSOj and“jugular venous O2 saturation”(SJVO2) values were recorded at 8 intervals and correlations calculated.“Pearson Correlation”was used for analysis. In group I, 4 measurements showed strong and 3 moderate correlations. The whole of group I had strong correlations between rSCfe and SjvCfe results. Group n showed no correlation between any measurement and the whole group had a weak correlation between rSOî and SjvCb measurements. The results of individual patients were interesting. 3 patients in group I and 4 patients in group II had correlation within the patients measurements. No postoperative neuropsychiatric disorder was seen in both group patients. There is no similar method to be compared with regional cerebral O2 measurement. Only jugular bulb venous oxygen saturation which reflects the global cerebral oxygenation is the best method for comparison. In similar studies although correlations are shown between group results, there are unexplainable incompatibilities in some cases. In this study our result were52 similary. As a result although“near infrared spectroscopy”(NIRS) is still not accurate enough to reflect the true cerebral oxygen saturation, more effort must be given on the monitor, for more spesific and accurate measurements.