Gebelere yönelik roy'un adaptasyon modeline göre oluşturulan mobil sağlık uygulaması aracılığı ile yapılan hemşirelik bakımının postpartum uyuma etkisi
The effect of nursing care provided through the mobile health application for pregnant women based on the roy's adaptation model on postpartum adaptation
  1. Tez No: 709627
  2. Yazar: SULTAN ÖZKAN ŞAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma gebelere yönelik Roy'un Adaptasyon Modeli'ne göre oluşturulan mobil sağlık uygulaması aracılığı ile yapılan hemşirelik bakımının postpartum uyuma etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan; tek merkezli, paralel grup randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 31'i deney grubu, 31'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 62 kadın oluşturmuştur. Araştırma kapsamında Roy Adaptasyon Modeli temel alınarak gebelik, doğum ve doğum sonu süreçlere ilişkin bilgi ve videolar içeren, deneyim paylaşımı yapma ve uzmana soru sorma özelliği bulunan“Anneliğe Hazırlanıyorum”isimli bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Deney grubundaki kadınlar hastanede verilen rutin bakıma ek olarak gebeliğin 32-34. haftasından itibaren postpartum altıncı haftaya kadar mobil sağlık uygulamasını kullanmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara ise hastanede verilen rutin bakım uygulanmıştır. Araştırma süreci her bir katılımcı için ortalama 12-14 hafta sürmüştür. Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği postpartum 10.günde ve postpartum altıncı haftada hem deney grubuna hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Ayrıca deney grubuna postpartum altıncı haftada Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği, Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik Ölçeği ve Mobil Uygulama Kullanma Sadakati Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde; Bağımsız Gruplarda t testi, Bağımlı Gruplarda t testi, Doğrusal Karma Etki Modeli ve çoklu karşılaştırma testi olarak LSD testi kullanılmıştır. Çalışmada Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalamasının ve alt ölçeklerden olan partnerlerin bebek bakımına katılıma bakışları, doğum deneyiminden memnuniyet, annelik görevleriyle başa çıkmada güce güvenmek, annelik ve yenidoğan bakımından memnunluk, aile ve arkadaşların annelik için desteği puan ortalamalarının postpartum 10.
Özet (Çeviri)
This study was a single-center, parallel-group randomized controlled experimental study conducted to determine the effect of nursing care provided through the mobile health application based on Roy's Adaptation Model for pregnant women on postpartum adaptation. The sample consisted of 62 women totally, 31 of whom were in the experimental group, 31 of whom were in the control group. Within the scope of the research, a mobile application called“ Preparing for Motherhood ”was developed, based on the Roy Adaptation Model, which contains information and videos about pregnancy, birth and postpartum processes, sharing experience and asking questions to the expert. In addition to the routine care given in the hospital, the women in the experimental group used the mobile health application from the 32nd-34th week of pregnancy until the postpartum sixth week. The women in the control group received routine care given in the hospital. The research period was 12-14 weeks for each participant. Postpartum Self-Evaluation Questionnaire was applied to both the experimental group and the control group at postpartum 10th day and postpartum sixth week. In addition, Mobile Application Usability Scale, Mobile Application Continued Intention to Use Scale, and Mobile Application Brand Loyalty Scale was applied at postpartum sixth week. The Independent samples t-test, Dependent sample t-test, Linear mixed effect model, and LSD multiple comparison test were used in the data analysis.