Görsel çözümlemeler: Antroposen Çağında doğa insan ilişkisi
Visual analysis: Nature human relationship in the Anthropocene Age
  1. Tez No: 709633
  2. Yazar: BEYZANUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Doğa ve insan kavramları felsefe, bilim gibi birçok farklı alanlarda incelenmiştir. Ayrıca doğa ve insan arasındaki bağ eski çağlardan günümüze kadar gelmektedir. İnsan bilinen ilk tarihten itibaren yaşamını doğa içerisinde sürdürmeye çalışmıştır. Yaşadığı çevreyi tanıdıkça da doğada üstünlük kurabileceğini düşünerek bulunduğu yeri kendine göre değiştirmiştir. İnsan gelişmeye devam ettikçe doğayı değiştirmeye de devam etmiştir. Doğanın bu denli bozulması da günümüzde insan çağı olarak bilinen Antroposen çağına girdiğimizin bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Antroposen çağı, insanoğlunun gelişmesi ile dünyaya olan etkisinin en üst seviyeye çıktığı, yeni bir jeolojik çağdır. İnsanların doğaya bu denli karışmaları ise sanat alanında da kendini göstermektedir. Tezin genelinde insanın doğa üzerinde oluşturduğu tahribattan ve onun sanata yansımasından bahsedilmiştir. Doğanın insan ile arasındaki ilişkisi mağara resimlerinden bugüne kadar pek çok sanat alanında sanatçıların ilgi odağı olmuştur. Doğa içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan bir başka canlı türü olan hayvanlara da sanat alanında çokça yer verilmiştir. Özellikle hayvanların nesillerinin tükenmesi geri dönüşümü olmayan bir felaket olarak düşünülmektedir. Bu tezin amacı hayvan ve insan figürlerini resmederek; Antroposen çağında artan doğa tahribatı konusunu görsel olarak çözümlemektir. Doğanın kendi düzeninin dış faktörlerle bozulması üzerinde durulmuştur. İnsan olan ve insan olmayan arasındaki bağ hakkında bilim, sanat alanından ve onlara yardımcı alanlardan araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar doğrultusunda kelebek etkisi, Yedinci Kıta gibi kavramlarla doğa tahribatının görülmeyen ya da dikkat edilmeyen tarafların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of nature and human have been studied in many different fields such as philosophy and science. In addition, the bond between nature and human beings comes from ancient times to the present day. Man has tried to live in nature since the first known history. As he got to know the environment in which he lived, he thought that he could establish superiority in nature and changed his place according to himself. As man continued to evolve, he continued to change nature. Such degradation of nature is accepted as proof that we have entered the Anthropocene age, which is known as the human age today. The Anthropocene age is a new geological age in which the impact on the world reached the highest level with the development of human beings. This mixing of people with nature also shows itself in the field of art. Throughout the thesis, the destruction caused by man on nature and its reflection on art are mentioned. The relationship between nature and man has been the focus of attention of artists in many fields of art, from cave paintings until today. Animals, another living species trying to survive in nature, have also been given a lot of space in the field of art. Extinction of animals, in particular, is considered an irreversible disaster. The aim of this thesis is to visually analyze the increasing natural destruction in the Anthropocene age by depicting animal and human figures. It is emphasized that the nature's own order is disturbed by external factors. Research has been done on the link between human and non-human in the fields of science, art and auxiliary fields. In line with the researches, it is aimed to reveal the invisible or unnoticed aspects of the destruction of nature with concepts such as the butterfly effect and the seventh continent.