Resimde görsel dinamik çözümlemeler
The visual dynamic analysis in painting
- Tez No: 160691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET“ Resimde görsel dinamik çözümlemeler ”konusunu açıklayabilmek için öncelikle“ görsel algı”konusunun incelenmesi gerekir. Görsel algı nedir, nasıl algılarız ve algıladıklarımız nelerdir gibi soruların cevaplarının ne olduğunun bilinmesi konunun çözümlenmesini destekleyecek bilgilerdir. Yaşadığımız dünya hakkında öğrendiğimiz herşey algılama sonucu öğrenilmiş bilgilerdir. Duyu organlarımız aracılığıyla çevremizdeki her şeyi fark eder ve algılarız. Fakat algılama kişiden kişiye değişen psikolojik bir olgudur. Yaşayan her insan az ya da çok bunu yaşar ve dünyayı yaşadıklarına göre anlamlandırır. Bir sanat yapıtıyla iletişim kurabilmek, yapıtın ortaya koyduğu dinamizmi anlayabilmek için yapıtı oluşturan görsel öğelerin yapısal devinim ve içeriğinin algılanması gerekir. Sanatçıların ilham kaynağını seçişi, çevresindeki varlıkları fark etmesi ve anlamlandırmasında gizlidir. Sanatçı, sıradan insanlardan farklı olarak görsel algıyı bilinçli bir şekilde yaşar. Sanatçının algılama biçimi normal bir yaşam sürecindeki sıradanlıklardan farklı olarak seçici bir algılamadır.Resim sanatı tarihine baktığımızda Modemizm'e kadar geçen süreçte sanatçı gördüklerini Naturalist bir analyışla ifade ediyor ve modernizmle birlikte plastik dilin sadece gerçek görüntüyü verme uğruna kullanılması terkediliyor. Sanatçı toplumsal görüş tavrını terk ederek bireysel bir görüşle resimlerini yapmaya başlıyor. Sanatçının algılayışındaki bu farklılık aklımıza şu soruyu getiriyor: Dünya kurulduğundan beri sabit, o halde insanların onun hakkındaki düşünceleri ve onu ifade şelilleri neden değişiyor? Bu soru cavabını algılama hakkındaki bilgilerde buluyor. Ancak tabiat, her dönemde sanatçı için bir veri tablosu olmasına rağmen sanatın geçirdiği evreler süresince yaşanılan dinsel baskılar, toplumsal olaylar, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sanatçıların algılamasında ve algıladıklarını ifade ettiği biçim dilinde farklılıklara sebep olmuştur. Çünkü sanatçılar görsel elemanlara yükledikleri anlam ya da yeteneklerin temel kaynağını, içinde yaşadığımız çevreden ve dünyadan alıyorlar. Etkileme gücünü içinde yaşadığımız dünyadan alan görsel öğeleri kullanarak yapıtlarını üretiyorlar. Sanatçının bu özellikleri kullanarak etkin ve dinamik bir eser yaratması, görsel öğelerin yüklendiği anlamları bilinçli bir şekilde yönlendirmesiyle mümkündür. Yani gücünü, gece-gündüz, sıcak-soğuk, uzun-kısa, yukarıda-aşağıda, parlak-mat, düz-eğri, yumuşak-sert, vb. gibi karşıtlıklardan alan dinamizm etkisini yaratmak, plastik öğelerin özelliklerinin bilinçli bir şekildeÖZET“ Resimde görsel dinamik çözümlemeler ”konusunu açıklayabilmek için öncelikle“ görsel algı”konusunun incelenmesi gerekir. Görsel algı nedir, nasıl algılarız ve algıladıklarımız nelerdir gibi soruların cevaplarının ne olduğunun bilinmesi konunun çözümlenmesini destekleyecek bilgilerdir. Yaşadığımız dünya hakkında öğrendiğimiz herşey algılama sonucu öğrenilmiş bilgilerdir. Duyu organlarımız aracılığıyla çevremizdeki her şeyi fark eder ve algılarız. Fakat algılama kişiden kişiye değişen psikolojik bir olgudur. Yaşayan her insan az ya da çok bunu yaşar ve dünyayı yaşadıklarına göre anlamlandırır. Bir sanat yapıtıyla iletişim kurabilmek, yapıtın ortaya koyduğu dinamizmi anlayabilmek için yapıtı oluşturan görsel öğelerin yapısal devinim ve içeriğinin algılanması gerekir. Sanatçıların ilham kaynağını seçişi, çevresindeki varlıkları fark etmesi ve anlamlandırmasında gizlidir. Sanatçı, sıradan insanlardan farklı olarak görsel algıyı bilinçli bir şekilde yaşar. Sanatçının algılama biçimi normal bir yaşam sürecindeki sıradanlıklardan farklı olarak seçici bir algılamadır.Resim sanatı tarihine baktığımızda Modemizm'e kadar geçen süreçte sanatçı gördüklerini Naturalist bir analyışla ifade ediyor ve modernizmle birlikte plastik dilin sadece gerçek görüntüyü verme uğruna kullanılması terkediliyor. Sanatçı toplumsal görüş tavrını terk ederek bireysel bir görüşle resimlerini yapmaya başlıyor. Sanatçının algılayışındaki bu farklılık aklımıza şu soruyu getiriyor: Dünya kurulduğundan beri sabit, o halde insanların onun hakkındaki düşünceleri ve onu ifade şelilleri neden değişiyor? Bu soru cavabını algılama hakkındaki bilgilerde buluyor. Ancak tabiat, her dönemde sanatçı için bir veri tablosu olmasına rağmen sanatın geçirdiği evreler süresince yaşanılan dinsel baskılar, toplumsal olaylar, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sanatçıların algılamasında ve algıladıklarını ifade ettiği biçim dilinde farklılıklara sebep olmuştur. Çünkü sanatçılar görsel elemanlara yükledikleri anlam ya da yeteneklerin temel kaynağını, içinde yaşadığımız çevreden ve dünyadan alıyorlar. Etkileme gücünü içinde yaşadığımız dünyadan alan görsel öğeleri kullanarak yapıtlarını üretiyorlar. Sanatçının bu özellikleri kullanarak etkin ve dinamik bir eser yaratması, görsel öğelerin yüklendiği anlamları bilinçli bir şekilde yönlendirmesiyle mümkündür. Yani gücünü, gece-gündüz, sıcak-soğuk, uzun-kısa, yukarıda-aşağıda, parlak-mat, düz-eğri, yumuşak-sert, vb. gibi karşıtlıklardan alan dinamizm etkisini yaratmak, plastik öğelerin özelliklerinin bilinçli bir şekilde
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Firstly, it is needed to examine“ visual perception”for being able to explain of“ The Visual Dynamic Analysis in Painting”. To know the answers of the questions, such as what is visual perceptions, how do we perceive and what are the things we perceive, are the informations which support to analyse the subject. Everything we learnt about the world is a result of perceptions. We realize and perceive everything around by our senses, but perceptions is a psychological fact that differs from person to person. Every person experiences this and gives a meaning to world according to it. Being able to communicate with a work of art, being able to understand the dynamism which a work of art expose, it is needed to be perceived the structural movement and content composing the work of art. Selecting the inspiration source is hidden in realization and giving meaning to subjects of an artist. An artist experiences the visual perception consciously different than an ordinary person. Perception of an artist is a selective one. The way of perception of an artist does not contain ordinary things in a normal life process. When we look in to history of painting, for an artist expressing the things in a naturalist way up to the modernism and using the plastic language with modernism only for the sake of real appearance are left. Artist starts to paint in a personal way by leaving act of social idea. The different in the perceptions of an artist brings this questions to our minds: the world has been stable since it's established, so why the expressing ways of it are changing? The question finds it answer in the knowledge about perception. Although nature is a data able in every period, religious pressure, social events, and technological improvements along the all phases of art, caused differences in artists' perceptions and the language of expressing. Because, artist get the basic source of meaning and talent they give to visual elements from the environment and world we live in. By using the visual elements which take the impressive power from the world we live in, artist produces their work of art.VI It is possible to produce a dynamic and effective work of art by using the meanings of visual elements consciously. It is possible to create dynamic affect taking it is power from the contrasts such as, day-night, cold-hot, tall-short, up-down, bright-dull, by using the features of plastic elements in a composition consciously. Modern painting is very rich in having highly effective dynamic work of art. As a result, dynamism is a subject given importace in modern painting.