Güney Dal'ın hayatı, sanatı ve eserleri
The life, art and works of Güney Dal
- Tez No: 709635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
II Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisi savaşın tarafı olan ya da olmayan tüm ülkeleri derinden etkiler. Bu savaşın ülkemizde yarattığı sosyal, siyasal ve ekonomik sıkıntılar neticesinde nüfusumuzun azımsanamayacak oranda bir bölümü daha iyi şartlarda yaşama düşüncesiyle 1961 yılından itibaren Ankara Sözleşmesi uyarınca Almanya'ya göç eder. Göçlerin nedenleri arasında siyasi baskı ve ekonomik buhran ilk sırada gelir. 1960'lı yıllarda başlayan Milli Demokratik Devrim Harekatı ve ardından gelen öğrenci olayları 12 Mart 1971 askeri darbesi ile sonuçlanır. Bu süreç içinde ülkemizde gençlik ve öğrencilik yıllarını geçiren Güney Dal, 1972 yılında Almanya'ya göç eder. Çeşitli nedenlerden ötürü göç etmek zorunda kalan yazarlarımız Almanya'da yeni bir edebiyatın doğmasına sebep olur. Konuk İşçi Edebiyatı olarak nitelendirilen bu edebiyatın önemli isimlerinden biri olan Güney Dal, Türkiye'de başladığı yazın hayatına Almanya'da da devam eder. İlk dönem eserlerini toplumcu gerçekçilik anlayışı ile oluşturan yazar; ikinci dönem eserlerinde değişen ve gelişen dünyanın yeni anlayışı olan postmodernizmi esas alır. Almanya'daki Türk Edebiyatı'nın oluşum sürecini hazırlayan nedenler ile birlikte Güney Dal'ın eserleri toplumcu gerçekçi edebiyatın izleri ve postmodern edebiyatın izleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The devastating impact of World War II deeply affected all countries, whether they were a party to the war or not. As a result of the social, political and economic problems created by this war in our country, a substantial portion of our population immigrated to Germany in accordance with the Ankara Agreement since 1961 with the thought of living in better conditions. Political pressure and economic depression come first among the causes of migration. The National Democratic Revolution Movement, which started in the 1960s, and the student events that followed, resulted in the military coup of March 12, 1971. In this process, Güney Dal, who spent his youth and student years in our country, immigrated to Germany in 1972. Our writers, who had to emigrate for various reasons, caused a new literature to be born in Germany. Güney Dal, one of the important names of this literature, which is described as Guest Worker Literature, continued his literary life in Germany, which he started in Turkey. Our author, who created his early works with the understanding of socialist realism; In his works of the second period, he was based on postmodernism, which is the new understanding of the changing and developing world. Along with the reasons that prepared the formation process of Turkish Literature in Germany, the works of Güney Dal were evaluated in terms of the traces of socialist realist literature and postmodern literature.