Çanakkale Merkez ilçe ve yakın köylerinde falcılık ve büyücülük
Canakkale Central district and near villages fortune telling and sorcery
  1. Tez No: 709658
  2. Yazar: RUMEYSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN AYDIN KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir kültür unsuru olan falcılık, ve büyücülük, geçmişten bugüne isim veya biçim değiştirerek varlığını sürdürür. Eski Türk kültüründen bugüne meydana gelen bu değişimlerin neler olduğunun bilinmesi, falcılık, ve büyücülük, konusunun Türk kültüründeki yerinin ortaya konulması açısından önemlidir. Çalışmada eski Türk inançlarının ana hatları ile falın ve büyünün yeri, açıklanmıştır. Bu çerçevede de eski Türklerde fal ve büyü, çeşitlerine yer verilmiştir. Fal ve büyü, çeşitlerine yer verilen bu çalışmada Çanakkale Merkez ilçe ve merkeze bağlı Tahtacı-Türkmen köylerinde fal ve kara büyü, örnekleri araştırılmıştır ve eski Türk kültüründe bulunan fal ve büyü, çeşitleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fortune telling and witchcraft, which are an element of culture, continue to exist by changing names or forms from past to present. It is important to know what these changes that have occurred from the ancient Turkish culture to the present day are in terms of revealing the place of fortune telling and witchcraft in Turkish culture In the study, the place of fortune telling and magic are explained with the outlines of ancient Turkish beliefs. In this context, fortune telling and magic in the ancient Turks were included in their varieties. In this study, which includes the types of fortune telling and magic, examples of fortune telling and black magic were investigated in the central district of Çanakkale and the Tahtacı-Turkmen villages connected to the center. In addition, the relationship of the paranormal, whose subjects are with religion and science, with fortune telling and magic has been studied.