Sıçanlarda steroı̇de bağlı femur başı avasküler nekroz modelı̇nde sı̇stemı̇k erı̇tropoetı̇n uygulamasının hastalık evrelerı̇ üzerı̇ne etkı̇sı̇ ve steroı̇d erı̇tropoetı̇n ı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n bı̇yokı̇myasal olarak gösterı̇lmesi
Effects of systemic erythropoietin administration on disease stages and biochemical demonstration of the relationship between steroid and erythropoıetin in steroid-induced femoral head avascular necrosis in rat model
  1. Tez No: 709673
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERDEM TATLICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Travmatı̇k olmayan femur başı osteonekrozu prevalansı gı̇ttı̇kçe artan bı̇r hastalıktır. Steroı̇d en ı̇yı̇ bı̇lı̇nen rı̇sk faktörlerı̇nden bı̇rı̇dı̇r. Endotoksı̇n ve steroı̇d ı̇le sı̇stemı̇k ı̇nflamasyon üzerı̇nden oluşturulan osteonekroz modelı̇nde erı̇tropoietı̇nı̇n tedavi üzerine etkisini antienflamatuar yanıt üzerinden araştırdık. Bu çalışmada; inflamasyonun önlenmesı̇nı̇n hastalığı ya da yıkıcı etkı̇lerı̇nı̇n ortaya çıkmasını önlemede temel mekanı̇zma olabı̇leceğı̇nin ve hastalığın endojen erı̇tropoetı̇nı̇n yetersı̇zlı̇ğı̇, salınımında azalma ya da reseptör düzeyı̇nde bı̇r değı̇şı̇klı̇k nedenı̇ ı̇le koruyucu mekanı̇zmaların olmamasından kaynaklanabı̇leceğı̇nin gösterı̇lmesi amaşlanmıştır. Çalışmamızda 72 adet Wistar Albino cinsi 250-300gr. erkek sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar kontrol, nekroz ve tedavi grubu olarak üç ana gruba ayrılmıştır. Ardından dört alt gruba ayrılarak incelenmiştir. Nekroz modeli ardışık iki gün 2mg/kg lipopolisakkarid ve ardışık üç gün 20mg/kg metilprednizolon verilerek oluşturulmuştur. Tedavi grubunda bu medikasyonlara ek olarak bir hafta boyunca 500IU/kg rekombinant insan eritropoietini verilmiştir. Sıçanların kanları incelenmiş, femur başı histolojik ve moleküler inceleme için alınmıştır. Osteonekroz modelinin oluşması ile inflamatuar sitokinlerin arttığı ve IL-10'nun azaldığı görülmüştür. Epo verilmesi ile inflamatuar belirteçlerinin tersinir olduğu görülmüştür. Tedavi grubunda Epo, EpoR ve Hif1- α gen ekspresyonun arttığı, Nekroz grubunda ise ekspresyonun daha az arttığı ve geç başladığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda Rh-Epo uygulanarak osteonekrozun antiinflamatuar yolak üzerinden de tedavi edilebildiği gösterilmiştir. Osteonekrozun inflamatuar bir hastalık gibi seyrettiğini ve patogenezinde daha çok inflamatuar süreçlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
. The non-traumatic avascular necrosis of the femoral head is a disease with an increasing prevalance. Steroid is one of the most well-known risk factors. We investigated the therapeutic effect of erythropoietin through anti-inflammatory pathways on osteonecrosis model that was induced via the systemic inflammatory effect of both endotoxin and steroid. We aimed to assert that the disease may be caused by disruption of protective mechanisms such as lack of endogenous erythropoietin, decrease of its release or changes in the receptors and prevention of inflammation may be the basic mechanism in preventing the disease or its destructive effects. In our study, 72 male Wistar Albino rats of 250-300 gr. were used. The rats were divided into three groups as control, necrosis and treatment. These three groups were divided into four subgroups. The necrosis model was induced by the administration of 2mg/kg lipopolysaccharide for two consecutive days and 20 mg/kg methylprednisolone for three consecutive days. In the treatment group, in addition to these medications, the rats were administered 500 IU/kg recombinant human erythropoietin for one week. The blood samples were collected and analyzed, the femoral heads were removed for histological and molecular examination. It was shown that the inflammatory cytokines increased and IL-10 decreased in osteonecrosis model and Epo administration reversed the inflammatory markers. The expression of Epo, EpoR and Hif1-α genes increased by Epo administration and were less increased or delayed in the necrosis group. In our study we showed that osteonecrosis was treated through anti-inflammatory pathways by RhEpo administration. We suggest that osteonecrosis proceeds as an inflammatory process and this should be considered more in the pathogenesis.