Topikal ebselen, topikal propolis ve topikal steroid uygulamalarının sıçanlarda akut radyodermatit üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of topical ebselen, propolis, and steroid applications on acute radiation dermatitis
  1. Tez No: 525861
  2. Yazar: IŞIL AKGÜN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARŞIDAĞ, DR. SELAMİ SERHAT ŞİRVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Radyoterapinin (RT) erken dönem komplikasyonlarından biri akut radyodermatittir. Ciltte RT sonucu kısa ve uzun vadede farklı değişiklikler gözlenebilir. Bu değişiklikler akut dönemde basit bir hiperemiyle sınırlı olabiliceği gibi nekroza da ilerleyebilir. Klinik olarak akut radyodermatiti önlemek mümkün olmasa da seyrini hafifletmek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır; ancak bu konuyla ilgili günümüzde halen bir görüş birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı vazelin, mometazon furoat (MF), propolis ve ebselenin radyodermatit üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Elde edilen sonuçlar ışığında akut radyodermatite bağlı hasarı minimize edebilecek topikal tedavilerde ek bir alternatif sunulmaya çalışılmıştır. Gereç & Yöntem: Kırk adet sıçan, her grupta 10 adet olacak şekilde vazelin, MF, propolis ve ebselen gruplarına ayrılmıştır. Tüm sıçanlar 3000 cGy dozunda tek fraksiyon olarak ışınlanmıştır. Radyoterapi uygulamasının ardından tüm gruplara topikal uygulama yapılmıştır ve deneyin sonlandırılmasına kadar her gün, günde 1 defa olmak üzere tekrarlanmıştır. Deneyin sonlandırılmasından önce her gruptan 3 sıçanda indosiyanin yeşili ile görüntüleme yapılarak perfüzyon değerlendirilmesi yapılmıştır. Tüm sıçanlardan sakrifikasyon sonrası histopatolojik değerlendirme amacıyla cilt biyopsisi alınmıştır. Biyopsiler erozyon, epidermis atrofisi, bazal tabaka dejenerasyonu, neovaskülarizasyon, polimorfonükleer lökosit infiltrasyon, kıl folikülü dökülmesi ve kollajenizasyon parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Anesteziye bağlı komplikasyon ve RT'ye sekonder rektit gelişimi nedeniyle çalışma 12. gününde total hayvan kaybının 8'e ulaşması üzerine sonlandırılmıştır. İndosiyanin yeşiliyle yapılan anjiyografi sonucu gruplar arasında perfüzyon açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Histopatolojik değerlendirmelere bakıldığında MF grubunda erozyon düzeyi diğer gruplara göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Epidermis atrofisi propolis ve vazelin gruplarında anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Propolisin bazal tabaka dejenerasyonunu diğer gruplara göre anlamlı düzeyde azalttığı saptanmıştır. Neovaskülarizasyon ise vazelin ve ebselen gruplarında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. polimorfonükleer lökosit infiltrasyonu, kıl folikülü dökülmesi, kollejenizasyon ve doku perfüzyonu açısından ise gruplar arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Sonuç: Uygulama kolaylığı açısından topikal tedaviler radyodermatiti önleme veya tedavi etme açısından daha avantajlıdır. Farklı ajanların farklı mekanizmalarından, radyodermatitin fizyopatolojik seyri göz önünde bulundurularak faydalanılabilir. Elde edilen verilere göre MF, propolis ve ebselenin eritem fazlarına göre kombine kullanımının akut radyodermatit klinik seyrini hafifletebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Radiodermatitis is one of the early complications of radiotherapy (RT). As a result of RT skin complications might be observed both short and long term. In acute setting skin changes may vary from mild hyperemia to necrosis. Although it is not fully possible to prevent the formation of acute radiodermatitis clinically, various methods are available to mitigate its progress. However there is still no consensus about its management. The purpose of this study is to compare the effects of vaseline, mometasone furoate (MF), propolis, and ebselen on acute radiodermatitis. According to the obtained data an alternative topical treatment method was studied to be proposed in order to minimize the damage secondary to acute radiodermatitis. Maerials & Method: Forty rats were divided into groups of 10 as follows: vaseline, MF, propolis, and ebselen. All of the rats were irradiated with 3000 cGy dose as a single fraction. After the RT was performed, vaseline, MF, propolis, and ebselen were applied to the rats topically on daily basis until the study was terminated. Before the termination of the study 3 rats from each group underwent angiography with indocyanine green in order to compare perfusion rates. After the sacrification of the rats skin biopsies were obtained from each rat for histopathologic examination. The parameters for histopathologic evaluation were determined as erosion, epidermal atrophy, basal layer degeneration, neovascularization, polimorphonuclear leukocyte (PMNL) infiltration, epilation, loss of hair follicles, and collagenization. Results: The study had to be terminated after the total number of rats lost increased to 8 on the 12th day due to the anesthetic complications and rectitis secondary to RT. There was no significant difference between the groups in terms of perfusion. The level of erosion was found to be significantly lower in the MF group. Epidermal atrophy was low in propolis and vaseline groups and that was statistically significant. Propolis was shown to decrease basal layer degeneration significantly compared to the other groups. Neovascularization rates were significantly higher vaseline and ebselen groups. There was no significant difference between the groups in terms of PMNL infiltration, loss of hair follicles, collagenization, and tissue perfusion. Conclusion: Topical treatments are more practical because of their way of application in prevention or treatment of radiodermatitis. Different agents may be utilized through their different mechanism of action considering the physiopathological progress of radiodermatitis. The data suggest that the combined use of MF, propolis, and ebselen according to the erythema phases may mitigate the clinical progression of acute radiodermatitis.