Glukokortikoitlere ikincil osteoporozun önlenmesinde misoprostol kullanımı : deneysel hayvan çalışması
The use of misoprostol in preventing glucocorticoid induced osteoporosis: experimental study
- Tez No: 156407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN ONUR KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET GLUKOKORTİKOİDLERE BAĞLİ OSTEOPOROZUN ÖNLENMESİNDE MISOPROSTOL KULLANIMI : DENEYSEL HAYVAN ÇALİŞMASİ Giriş ve Amaç : İlaçlara bağlı osteoporozun en sık sebebi uzun süreli glukokortikoid tedavisidir. Günlük 5 mg ve üzeri dozlarda 3 ay gibi kısa bir sürede osteoporoza neden olabilmektedir. GK tedavisinin başlangıcından 1 yıl sonra vertebra kırığı riski %17'Ieri bulmaktadır. Erişkinlerde çeşitli ilaç seçenekleri olmakla beraber, çocuklarda Ca ve D vitamini dışında GBO'dan korunmaya yönelik etkili bir tedavi bulunmamaktadır. Yapılan deneysel çalışmalar PG E'lerin kemik mineral yoğunluğunu artırdığı ve osteoporozu engellediğini göstermiştir. Biz de güvenli, ucuz ve kolay kullanıma sahip olan PG E1 analoğu misoprostolü, GBO'da koruyucu etkinliği daha önce çalışılmadığı için bir hayvan modelinde araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Sıçanlar 8'er adetlik üç gruba ayrıldıktan sonra 1. grup kontrol grubu olarak belirlendi. Metilprednizolon 28 gün boyunca 2 ve 3. gruba 10 mg/kg dozunda deri altı yolla her gün tek doz şeklinde uygulanırken, misoprostol 3. gruba 200 fig/gün dozunda ağız yolundan bir metal kanül ile doğrudan mideye verildi. Bütün sıçanların çalışma öncesi ve sonunda lumbal vertebra ve femurda kemik mineral yoğunluğu DEXA yöntemi ile ölçüldü ve değerlendirildi. Bulgular : Steroid grubu kontrol grubu ile tedavi sonrası KMY'de azalma yüzdesi açısından karşılaştırıldığında, femur üst uç ve femur diyafizi kemik bölgelerinde belirgin azalma olduğu (p0.05). Misoprostolün glukokortikoidlere bağlı osteoporozu önleme oranlan, femur üst uç, diyafiz ve alt uç kemik bölgeleri için sırası ile % 69, 80 ve 71 olarak bulunmuştur. Sonuç : Metilprednizolon sıçanlara 10mg/kg/gün dozunda 28 gün süreyle deri altı yolu ile verildiğinde osteoporoz oluşturmaktadır. Misoprostol glukokortikoidlere bağlı osteoporozu özellikle kortikal kemikte önlemektedir. Misoprostolün bu etkisinin insanlarda yapılacak klinik çalışmalarla da gösterilebilmesi, ileride glukokortikoidlere bağlı osteoporozdan korunmada yeni bir alternatif çözüm sağlayabilecektir. Anahtar Kelimeler : Glukokortikoid, osteoporoz, misoprostol SUMMARY THE USE OF MISOPROSTOL IN PREVENTING GLUCOCORTICOID INDUCED OSTEOPOROSIS: EXPERIMENTAL RAT STUDY Introduction and Aim: The most frequent cause of osteoporosis due to drugs is the long term treatment with glucocorticoids. The daily use of 5 mg and above doses may cause osteoporosis in such a short time as 3 months. After one year from the onset of glucocorticoid treatment, the risk of vertebral fracture may reach 17%. Although there are several alternatives for treatment in adults, there is no effective treatment of glucocorticoid induced osteoporosis of children except the calcium and vitamin D suplementation. Experimental studies have shown that PG Es increase the bone mineral density and prevent osteoporosis. We aimed to use a cost effective.secured PG Ei analogue misoprostol which has an easy administration on an animal model as its protective effectiveness has not been studied previously for prevention of glucocorticoid induced osteoposis. Materials and methods: Rats were divided into three groups each having 8 rats. The first group of rats was determined as the control group. During 28 days, methylprednisolon was administered to the 2. and 3. group of rats as 10 mg/kg/d single subcutaneous injection. For the 3. group of rats, misoprostol was administered directly to the stomach orally with a metal canulla as 200 ug/day. Before and after the study, lumbal vertebrae and femur 70
Özet (Çeviri)
ilgi alanlarında zamanla azalma olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Misoprostolün glukokortikoidlere bağlı osteoporozu önleme oranlan, femur üst uç, diyafiz ve alt uç kemik bölgeleri için sırası ile % 69, 80 ve 71 olarak bulunmuştur. Sonuç : Metilprednizolon sıçanlara 10mg/kg/gün dozunda 28 gün süreyle deri altı yolu ile verildiğinde osteoporoz oluşturmaktadır. Misoprostol glukokortikoidlere bağlı osteoporozu özellikle kortikal kemikte önlemektedir. Misoprostolün bu etkisinin insanlarda yapılacak klinik çalışmalarla da gösterilebilmesi, ileride glukokortikoidlere bağlı osteoporozdan korunmada yeni bir alternatif çözüm sağlayabilecektir. Anahtar Kelimeler : Glukokortikoid, osteoporoz, misoprostol SUMMARY THE USE OF MISOPROSTOL IN PREVENTING GLUCOCORTICOID INDUCED OSTEOPOROSIS: EXPERIMENTAL RAT STUDY Introduction and Aim: The most frequent cause of osteoporosis due to drugs is the long term treatment with glucocorticoids. The daily use of 5 mg and above doses may cause osteoporosis in such a short time as 3 months. After one year from the onset of glucocorticoid treatment, the risk of vertebral fracture may reach 17%. Although there are several alternatives for treatment in adults, there is no effective treatment of glucocorticoid induced osteoporosis of children except the calcium and vitamin D suplementation. Experimental studies have shown that PG Es increase the bone mineral density and prevent osteoporosis. We aimed to use a cost effective.secured PG Ei analogue misoprostol which has an easy administration on an animal model as its protective effectiveness has not been studied previously for prevention of glucocorticoid induced osteoposis. Materials and methods: Rats were divided into three groups each having 8 rats. The first group of rats was determined as the control group. During 28 days, methylprednisolon was administered to the 2. and 3. group of rats as 10 mg/kg/d single subcutaneous injection. For the 3. group of rats, misoprostol was administered directly to the stomach orally with a metal canulla as 200 ug/day. Before and after the study, lumbal vertebrae and femur 70bone-mineral-density (BMD) of all rats were measured with DEXA method and evaluated.