C7-halkalı aminoetil naringenin türevlerindeki C4'-hidroksil grubu ve karbonil grubu kullanılarak yeni halkalı aminoetil bileşiklerinin sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
Synthesis and biological activity studies of new cycloaminoethyl compunds of C7-cycloaminoethyl naringenin derivetives using C4'-hydroxyl and carbonyl groups
- Tez No: 709682
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Naringenin'in (19) C7-konumundaki hidroksil grubunun halkalı aminoetil türevlerine dönüştürülmesiyle elde edilen bileşiklerin antikanser özellikleri bilinmektedir. Bu çalışmada bahsedilen türevlerden 7-(2-piperidinetoksi)-5-hidroksi-2-(4-hidroksi fenil)kroman-4-on (47) ve 7-(2-morfolinetoksi)-5-hidroksi-2-(4-hidroksifenil)kroman-4-on (49) bileşikleri seçilmiş, karbonil grubu üzerinden reaksiyona sokularak oksim ve hidrazon türevleri sentezlenmeye çalışılmıştır. Tezde devam eden bir araştırmanın genişletilmesi ve literatürde bulunmayan yeni ve daha etkin bileşiklerin sentezlenmesi hedeflenmiştir. Sentez dört aşamada planlanmıştır. Önce Naringenin bazik ortamda 1,2-dibromoetan ile reaksiyona sokularak C7 üzerindeki –OH grubu –OCH2CH2Br'ye dönüştürülmüştür. Sonra bu grup halkalı aminlerle [Piperidin (46) ve Morfolin (48)] reaksiyona sokularak hidroksil grubu bloke edilmiştir. Karbonil grubu ise hidroksilamin, hidrazin, fenilhidrazin ve 2,4-dinitrofenilhidrazin bileşikleri ile reaksiyona sokularak oksim ve hidrazon bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The anti cancer properities of naringenin were studied by changing hydroxyl grup on the C-7 position to aminentyl derivatives. Among these synthesized molecules, 7-(2-piperidinetoksi)-5-hidroksi-2-(4-hidroksifenil)kroman-4-on (47) and 7-(2-morfolin etoksi)-5-hidroksi-2-(4-hidroksifenil)kroman-4-on (49) compounds were selected and reacted over the carbonyl group to synhesize oxime and hydrazone derivatives. It is aimed to expand a work that has been started and to synthesize more effective compounds. Targeted compounds are not available in the literature. The synthesis was planned to determinated in four stages. Firstly, naringenin was converted to –OCH2CH2Br via C7 with BrCH2CH2Br in basic medium. Then, this group was reacted with cyclic amines [Piperidine (46) ve Morpholine (48)] to block the hydroxyl groups. The carbonyl group was reacted with hydroxylamine, hydrazine, phenylhydrazine and 2,4-dinitrophenylhydrazine to synthesize oxime and hydrazone compounds. The biological activities of the synthesized compounds were studied.