Bakışlı (Tokat) kalsedonlarının yanal ve düşey dağılımlarının jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the lateral and vertical distributions of Bakişli (Tokat) chaledons by geophysical methods
- Tez No: 709687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Tokat İli Bakışlı köyünde jeofizik yöntemlerden Çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW),yer radarı ve düşey elektrik sondaj (DES) yöntemiyle bir araştırılma yapılmıştır. Çalışmanın amacı, yarı değerli taş olarak bilinen mavi kalsedonun yanal ve düşey yöndeki dağılımlarının tespiti için jeofizik yöntemlerin katkı sağlayıp sağlayamayacağı hakkında bir araştırma amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma alanına jeofizik yöntemlerden bazıları uygulanmıştır. 11 noktada DES ölçümleri alınmıştır. Schlumberger elektrod dizilimi kullanılmıştır. Çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW) yöntemi için de 12 jeofon ile 2 hat boyunca ölçüm alınmıştır. Yer radarı yöntemi yaklaşık 120 metrelik bir hat üzerinde yürüyerek, ölçüm alınmıştır. Sonuç olarak da bu yöntemlerin birbiriyle uyumu ve değerli taş aramasında jeofizik yöntemlerin faydaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, a research was carried out in the village of Tokat, in Bakışlı village, using geophysical methods, Multi-channel surface wave analysis (MASW), ground penetrating radar and vertical electric sounding (VES) method. The aim of the study is to investigate whether geophysical methods can contribute to the determination of the lateral and vertical distributions of blue chalcedony, which is known as a semi-precious stone. In this direction, some of the geophysical methods have been applied to the study area. Vertical electric drilling (VES) measurements were taken at 11 points. Schlumberger electrode array was used. For the multi-channel surface wave analysis (MASW) method, measurements were taken along 2 lines with 12 geophones. The ground penetrating radar method was measured by walking on a line of approximately 120 meters. As a result, the compatibility of these methods with each other and the benefits of geophysical methods in the search for precious stones were investigated.