Edirne - Keşan Eski Hamam restorasyon projesi
Edirne - Keşan Old Bath restoration project
- Tez No: 709706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY CANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Osmanlı döneminden bugüne ulaşan Yeni Camii Mahallesi, Yeni Camii sokağında, 491 ada 1 parsel üzerinde yer alan Keşan Eski Hamam belgelendirilmiş, tarihsel süreci, benzer dönem yapı tipolojisi ve hamam mimarisi incelenerek günümüze ulaşmayan kısımlarının araştırılması ve yeni fonksiyon önerisi ile restorasyon projesi hazırlanarak eserin tekrar kullanılarak sürekliliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Yapının belgelenmesinde geleneksel ölçümler yapılmıştır. Tarihsel sürece ilişkin araştırmalardan bölgede daha önce hazırlanan tez çalışmaları, Keşan Belediyesi Arşivi, Keşan Halk Kütüphanesi Arşivi, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü (E.V.B.M.) Arşivi, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu (E.K.V.K.B.K.) Arşivi, tescil dosyaları ve literatür araştırmaları yapılmıştır. Bu çalışma; yedi ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve izlenen araştırma yöntemi anlatılmaktadır. Keşan Eski Hamam yapısının belgelenmesi, tarihsel ve literatür çalışmaları sonucunda soyunmalık mekânın günümüze ulaşamamış olması ve harap durumda olan geri kalan bölümlerinin araştırma metodu anlatılmıştır. İkinci bölüm, Keşan ilçesinin tanıtılması, fiziksel, coğrafi, sosyal yapısı, tarihçesi, ilçede günümüze kadar gelen anıtsal ve sivil mimarlık örnekleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, hamam kültürü ve mimarisinin ortaya çıkışı tarihsel süreçte incelenmiştir. Türk hamam mimarisi, hamam tipleri ve mekân dizilimleri ile detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde Keşan Eski Hamamının genel tanım yapılmış, yapım tekniği, malzeme, plan özellikleri, mimari öğeleri ve taşıyıcı sistemi incelenmiştir. Yapıdaki bozulma tipleri ve nedenleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde, yapının uzun süredir kullanılmaz ve harap olmasından dolayı restitüsyonu için karşılaştırmalı çalışmalar yapılmıştır. Yapılardaki veriler ve tarihsel araştırmalar ışığında yapının günümüze ulaşmayan soyunmalık bölümüne öneriler getirilmiştir. Altıncı bölümde, yapının tekrar kullanılabilmesi için fonksiyon önerileri getirilmiş ve yapısal müdahaleler için yaklaşım yöntemi önerilmiştir. Son bölümde yapılan tarihsel araştırma, belgeleme ve alınması gereken acil önlem kararları tartışılmıştır. Keşan Eski Hamamının koruma ve yeniden kullanım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Keşan Old Bath, located on 491 block 1 parcel in Yeni Camii Mahallesi, Yeni Camii Street, which has survived from the Ottoman period, has been documented, its historical process, similar period building typology and bath architecture have been examined, researching the parts that have not survived, and a restoration project with a new function proposal and re-using the work. aimed at ensuring its continuity. Conventional measurements were made in the documentation of the structure. Among the researches related to the historical process, thesis studies prepared before in the region, Keşan Municipality Archive, Keşan Public Library Archive, Edirne Foundations Regional Directorate Archive, Edirne Cultural Heritage Preservation Regional Board Directorate Archive, registration files and literature research were carried out. This work; It consists of seven main topics. In the first part, the aim, scope and research method followed are explained. Documentation methods of the old Keşan bath structure, the fact that the dressing room has not survived, and the research method of the remaining parts in a dilapidated state are explained. In the second part, the introduction of Keşan district, its physical, geographical, social structure, history, and examples of monumental and civil architecture in the district are discussed. In the third chapter, the emergence of bath culture and architecture is examined in the historical process. Turkish bath architecture has been studied in detail with bath types and space arrangement. In the fourth chapter, a general description of the Keşan bath was made, its construction technique, material, plan features, architectural elements and carrier system were examined. Types and causes of deterioration in the structure were determined. In the fifth chapter, comparative studies have been made for its restitution, since the building has not been used for a long time and is in ruins. In the light of the data on the buildings and historical researches, suggestions were made for the dressing room, which has not survived to the present day. In the sixth chapter, function suggestions have been made for the reuse of the building and an approach method has been proposed for structural interventions. In the last section, the historical research, documentation and urgent measures to be taken are discussed. Conservation and reuse proposal of the old Keşan Hamam is presented.