Alâeddin el-Buhârî'nin İbn Arabî ve Vahdet-i Vücûda yönelik eleştirileri
Alaaddin Bukhari's criticism of Ibn 'Arabi and Wahdat al-Wujud
  1. Tez No: 709707
  2. Yazar: MERVENUR TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ KÖSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İbn Arabî, İslam düşünce tarihinin en önemli simalarından biridir. Onu düşünce tarihinde bu derece önemli kılan etken ise kendisinden önce Eş'arî kelamının sınırları içerisinde kalan tasavvufi düşünceyi Eş'arî kelamından bağımsız bir şekilde baştan aşağı yeniden inşa etmesidir. Onun inşa ettiği sistem kendisinden sonra vahdet-i vücûd olarak kavramsallaşmıştır. Vahdet-i vücûd; varlıkta Tanrı'nın varlığından başka varlığı kabul etmeyen, tüm var olanları tek ve bir olan Tanrı'nın sonsuz isim ve sıfatlarının mazharı olarak telakki eden felsefi doktrindir. Varlığın tek olması, çokluğun ise tek olan Tanrı'nın isim ve sıfatlarının tecellisi olarak kabul edilmesi şeklinde özetlenebilecek bu düşünce, birçok kelamcı tarafından eleştirilmiştir. Alâeddin el-Buhârî, İbn Arabî'nin ve onun sistematize ettiği varlık düşüncesinin en önemli karşıtlarından biridir. O, vahdet-i vücûd düşüncesini ontolojik, epistemolojik ve şeri temelli eleştirmiş ve İbn Arabî'yi zındıklıkla itham etmiştir. Buhârî'nin eleştirilerinin odağını mutlak vücûdun Tanrı'nın zatı olarak görülmesi, keşfin bilgi kaynağı olarak kabul edilmesi, velayetin nübüvvetten üstün olduğu iddiası, cehennem azabının tatlılığı ve âlemin hayal olarak görülmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn 'Arabī is one of the most important figures in the history of Islamic thought, for he thoroughly reconstructed the mystical thought that was within the boundaries of Ash'arī kalām before him, independently of it. This system of thought that was constructed by him was conceptualized as“wahdat al- wujūd”(oneness of being) after him. Wahdat al- wujūd is philosophical doctrine, which does not accept any being except the being of God in existence, and which considers all beings as manifestation (madhhar) of God's endless names (asmā) and attributes (sifāt). Because this doctrine claims that being is one, and manyness is manifestation of the only One God's names and attributes, it has been criticized by many theologians. Alāaddin al-Bukhārī is one of the most important dissidents of Ibn 'Arabī and the thought of being that is systematized by him. He criticizes the thought of wahdat al- wujūd on the basis of ontological, epistemological and legal (sharia'), and accuses Ibn 'Arabī of perversion. The focus of Bukhārī's criticisms consists of considering the absolute being (mutlaq wujūd) as God's essence, accepting unveiling (kashf) as an origin of knowledge, claiming that sainthood (walāya) is superior to prophedhood, pleasure in suffering of hell, and considering the world as a dream.