Romatoid artrit ve osteoartritli hastalarda serum ve sinovyal sıvı CRP, alfa-1 antitripsin, alfa-1 asidglikoprotein, haptoglobin, prealbumin ve alfa-2 makroglobulin seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum and snovial fluid levels of CRP, AAT, AAG, HAP, PA and AMG of patients with RA and osteoarthritis
  1. Tez No: 70972
  2. Yazar: MAHMUT AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
6.0ZET Bu çalışmada, romatoid artrit ile osteoartritli hastalarda akut faz proteinleri olan CRP, al-antitripsin, al-asitglikopotein, haptoglobin, prealbumin ve a2-makroglobulinin serum ve sinovyal sıvı seviyeleri araştırıldı. Bu amaçla, RA grubu olarak 41-45 (ort. 43,2) yaşlan arasında 15 hasta (9erkek, 6 kadın) alındı. Osteoartrit grubu olarak 44-48 (ort 47,4) yaşlan arasında 19 hasta (8 erkek, 11 kadın) alındı.Kontrol grubu olarak ise 38-46 (ort. 44.7) yaşlan arasında herhangi bir klinik şikayeti ve belirgin patolojik laboratuar bulgusu olmayan 18 kişi (10 erkek, 8 kadın) alındı. Romatoid artrit grubu serum ve sinovyal sıvı CRP, AAT, AAG, HAP, AMG düzeyleri ; osteoartrit grubu serum ve sinovyal sıvı ve kontrol grubu serum düzeylerine göre anlamlı derecede artmış bulundu (p0.05). Romatoid artrit grubunda serum ve sinovyal sıvı numuneleri arasında CRP ve AAT parametrelerinde kuvvetli bir korelasyon varken, AMG' de daha zayıf bir korelasyon mevcuttu. Sonuç olarak, artritlerin ayırıcı teşhisinde yukarıdaki akut faz proteinlerinin birlikte tayinlerinin daha faydalı olacağı ancak bu konuda serumla sinovyal sıvı seviyeleri arasında teşhis bakımından herhangi bir üstünlük olmadığı kanaatindeyiz. 42
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY INVESTIGATION OF SERUM & SNOVIAL FLUID LEVELS OF CRP, AAT, AAG, HAP, PA AND AMG OF PATIENTS WITH RA & OSTEOARTHRITIS In this study, we have investigated both serum and synovial fluid levels of CRP, AAT, AAG, HAP, PA and AMG in 15 patients (9 M, 6 W) with RA and 19 patients (8 M, 1 1 W) with osteoarthritis. Patients with RA were aged between 41-45 (mean 43,2) and those with osteoarthritis aged 38-46 (mean 44,7) years. Also, 18 healthy subjects (10 M, 8 W) aged 38- 46 (mean 44,7) years were taken as controls.