Aile hekimliği polikliniğine başvuran hipotiroidi tanılı hastaların ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication compliance in patients diagnosed with hypothyroidism applying to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 709734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hipotiroidi dünyada yaygın görülen bir hastalıktır. Çoğu hastada ömür boyu tiroid hormon replasman tedavisi gerekmektedir. Tedavisi genellikle basit olarak kabul edilse de tedaviye uyumsuzluk hastanın tedaviden fayda görmesini engelleyen önemli bir nedendir. Tedavideki başarısızlık hastada semptomların devam etmesine neden olacak, olumsuz etkilere yol açacaktır. Bu nedenle tedaviye uyum önem arz etmektedir. Hipotiroidi hastalığının yönetiminde etkin bir şekilde rol oynayan aile hekimlerinin, hastaların ilaç uyumlarını göz ardı etmeleri düşünülemez. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hipotiroidi tanılı hastaların Türkçe Modifiye Morisky Tedavi Uyum Ölçeği kullanılarak ilaç uyumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 121'i (%80.1) kadın, 30'u (%18.9) erkek toplam 151 hasta katıldı. Hastaların yaş ortalaması 46±13.2 saptandı. Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, gelir düzeyi, hastalık tanı süresi, ek ilaç kullanımı, ilacı aynı ya da farklı dozda kullanma durumu, farklı dozda ilaç kullanmanın ilaç uyumuna etkisi değişkenleri ile motivasyon ve bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Yaş, ek hastalık sayısı, ek ilaç sayısı ile hastaların bilgi düzeyi arasında negatif yönde zayıf korelasyon saptandı. Kontrol sıklığı bir yıldan daha seyrek olanlarda diğer gruplara göre motivasyon düzeyi anlamlı şekilde daha düşük bulundu. Ek hastalığı olanlarda da motivasyon düzeyi ek hastalığı olmayanlara göre anlamlı şekilde daha düşük bulundu. İlaç saatinin uyumu etkilemediğini düşünenlerin bilgi düzeyi, etkilediğini düşünenlere göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan veriler, hipotiroidi hastalarının ilaç uyumlarının ne düzeyde olduğu, uyumu etkileyen faktörlerin neler olduğu, ilaç uyumunun nasıl daha iyi hale getirileceği konularında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a common disease in the world. Most patients require lifelong thyroid hormone replacement therapy. Although the treatment is generally accepted as simple, non-compliance with treatment is an important reason that prevents the patient from benefiting from the treatment. Failure in treatment will cause the symptoms to continue in the patient and cause adverse effects. Therefore, compliance with treatment is important. It is unthinkable that family physicians, who play an active role in the management of hypothyroidism, ignore patients' drug compliance. In this study, it was aimed to evaluate the drug compliance of patients with hypothyroidism who applied to Eskişehir Osmangazi University Family Medicine Outpatient Clinic, using the Turkish Modified Morisky Treatment Compliance Scale. A total of 151 patients, 121 (80.1%) female and 30 (18.9%) male, participated in the study. The mean age of the patients was 46±13.2. No significant relationship was found between the variables of gender, marital status education level, profession, income level, duration of disease diagnosis, use of concomitant medication use of the same or different dose of medication, the effect of using different doses of medication on medication adherence, and motivation and knowledge level. There was a weak negative correlation between age, number of additional diseases, number of additional drugs and the level of knowledge of the patients. The motivation level was found to be significantly lower in those whose control frequency was less than one year compared to the other groups. The motivation level was also found to be significantly lower in those with comorbidities compared to those without comorbidity. The level of knowledge of those who thought that the time of their medication did not affect compliance was found to be significantly higher than those who thought that it did. The data obtained as a result of our study will guide us on the level of drug compliance of hypothyroid patients, the factors affecting compliance, and how to improve drug compliance.