Deneysel sıçan vankomisin rezistan enterokok kolonizasyon modelinde lactobacillus rhamnosus, pediococcus acidilactici ve saccharomyces boulardiiprobiyotiklerinin etkisinin histolojik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Examination of lactobacillus rhamnosus gg, saccharomyces boulardii, and pediococcus acidilacticii c69 probiotics' histological and microbiological effects on the vancomycin-resistant enterococci colonization in a rat model
- Tez No: 709760
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DEVRİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada VRE gastrointestinal kolonizasyonu sonrasında probiyotiklerin etkili olup olmayacakları, eğer etkili ise çeşitli probiyotik grupları arasında fark olup olmayacağının mikrobiyolojik ve histopatolojik olarak araştırılması amaçlandı. Öncelikle literatürde sıçanlarda VRE ile kolonizasyon oluşturulduğuna dair bulgu olmadığından 3 sıçan ile bir pilot çalışma yapıp kolonizasyon oluşturulabileceği gösterildi. Sonrasında rastgele seçilen 28 sıçan daha çalışmaya dahil edilerek hepsi de 5x109 CFU/ml VRE içeren 1,5 mg/ml konsantrasyonunda serum fizyolojik (%0,9 NaCI) solüsyonu verilerek kolonize edilmişlerdir. Kolonizasyon işleminden sonra hepsinden dışkı örneği alınarak kolonizasyon işlemi yapılan 4 ayrı grup ve yapılmayan 1 grup yani toplamda 5 grup oluşturulmuştur. KG kolonizasyon işlemi yapılmayan ve herhangi bir şey uygulanmayan kontrol grubu, SF grubu oral gavajla SF uygulanan grup, LR grubu oral gavajla Lactobacillus rhamnosus uygulanan grup, PA grubu oral gavajla Pediococcus acidilactici uygulanan grup, SB grubu ise oral gavajla Saccharomyces boulardii uygulanan grup. KG'deki sıçanlar histopatolojik verileri karşılaştırmak üzere kontrol grubu olarak alınmıştır. SF,LR,PA ve SB gruplarındaki sıçanların hepsinden 3.gün, 5.gün ve 9.gün VRE yükü ; 5.gün ve 9.gün probiyotik yükü tayini için dışkı örnekleri alınmıştır. En son dışkı örneklerinden sonra ise tüm sıçanlar yüksek doz genel anestezi ile sakrifiye edildiler. Terminal ileum, çekum ve kolonu içeren doku örnekleri histopatolojik olarak değerlendirildi. Araştırma sonuçlarının istatistik analizi, SPSS için Windows istatistik programının 16.0 versiyonu kullanılarak Kruskal-Wallis testi ile (nonparametrik bir test) değerlendirilme yapılıp, 'p' değerinin 0,05 in altında olması anlamlı kabul edildi. Ayrıca gruplar ikişerli olarak Mann Whitney U testi ile karşılaştırılarak bakıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde gerek VRE yükünün azalması gerek histopatolojik olarak, probiyotiklerin SF uygulanan gruba göre iyileşme sağlayıcı olduğunu göstermiştir. Ancak Lactobacillus rhamnosus uygulanan gruptaki sıçanların yanıt düzeyleri Pediococcus acidilactici ve Saccharomyces boulardii grubuna göre kısmi olarak daha azdır. Pediococcus acidilactici ve Saccharomyces boulardii grubundaki sıçanların VRE yükleri arasında sadece 5.gün sonuçlarında anlamlı farklılık vardır ve bu probiyotik yükü karşılaştırılması değerlendirildiğinde Saccharomyces boulardii grubunun daha hızlı yüksek kolonizasyon değerine ulaşabilmesine bağlanmıştır. Ayrıca histopatolojik değerlendirmelerde de 2 Saccharomyces boulardii grubunun incelenen tüm segmentlerde (terminal ileum, çekum,kolon) diğer probiyotiklerden daha etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma ile gastrointestinal sistemin VRE ile kolonizasyonu sonrasında probiyotik uygulamasının iyileşme üzerine olumlu etki oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to investigate if probiotics are effective or not after gastrointestinal colonization of VRE and if they are effective, we have aimed to investigate if there is a difference between different probiotics groups microbiologically and histopathologically. First of all, we have made a pilot study about rats by using 3 rats and this study showed us that rats could be colonized by VRE. Because there was no study about it Than we have chosen 28 rats randomly. We have given all rats 5x109 CFU/ml VRE containing in 1,5 mg/ml concentration serum (%0,9 NaCI) to colonize. After the colonization procedure, we have taken gaita samples from 5 groups( 4 of 5 colonized, 1 of 5 non-colonized). Group CG was non-colonized as a control group, in group SF we have applied serum (%0,9 NaCI) by oral gavage, in group LR we have applied Lactobacillus Rhamnosus by oral gavage, in group PA we have applied Pediococcus Acidilactici by oral gavage and finally, in group SB we have applied Saccharomyces Boulardii by oral gavage. We chose group CG as a control group to compare histopathologic results. We have taken gaita samples from all rats in groups SF, LR, PA, SB on 3th, 5th, and 9th days for VRE loads and 5th, 9th days for probiotics loads. After we take all the samples, all rats have been sacrificed under high-dose general anesthesia. And we have examined ileum, caecum, and colon histopathologically. We have used SPSS version 16.0 for Windows with the Kruskal-Wallis test (a non-parametric test) to analyze the results of our study. We have accepted it as meaningful when 'p' value was under 0.05. We have also used the Mann-Whitney U test to compare groups couples by a couple. When we have evaluated the results probiotics have better results about decreasing of VRE load and histopathologically healing than serum (%0,9 NaCI). However Lactobacillus Rhamnosus applied rats have less response level than Pediococcus Acidilactici and Saccharomyces Boulardii applied rats. Between Pediococcus Acidilactici and Saccharomyces Boulardii applied rats, there was a meaningful difference only on the 5th day. And we thought that this was due to the rapidly reaching high colonization value of Saccharomyces Boulardii applied rats. Also, histopathologic evaluations have shown us that Saccharomyces Boulardii was more effective than other probiotics in all segments(terminal ileum, caecum, and colon). This study has shown that probiotics usage could have a positive effect on healing after VRE colonization of the gastrointestinal tract.