Akut pankreatitin şiddetini öngörmede yatak başı akut pankreatit şiddet indeks skoru ile apache ıı skorunun karşılaştırılması
- Tez No: 709761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AP pankreasın akut inflamatuar bir hastalığıdır. Hastaların çoğunda hafif seyrederken, yaklaşık %10-20'sinde şiddetli seyredip ciddi morbidite ve mortalite riski taşır. Şiddetli AP hastalarının, uygun merkezlerde ve gereğinde yoğun bakım ünitelerinde yapılan erken agresif tedavisi ile morbidite ve mortalite düşürülebilmekte olup AP şiddetini erken ve güvenilir bir şekilde ön görebilmek önemlidir. Bu çalışmada, AP şiddetini öngörmede BISAP skoru ile APACHE II skorunun karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla mart 2015 - temmuz 2016 arasında tedavi ettiğimiz 86 AP hastası çalışmaya alındı. Hastaların ortalama yaşı 52,33 olup 48'i (%55,8) kadındı. Revize Atlanta kriterlerine göre 58 (%67,4) hastada hafif, 20 (%23,3) hastada orta şiddette ve 8 (%9,3) hastada şiddetli AP saptandı. Şiddetli AP olan bir hasta eksitus oldu. Genel mortalite %1,16 ve şiddetli AP için mortalite %12,5 idi. Hastalar başvuruda, 24. saat ve 48. saatte APACHE II ve ilk 24 saatte BISAP skorlaması ile değerlendirildi. BISAP skorlamasında ≥2 olan 11 (%12,8) hastanın 5'i (%45,45) şiddetli AP, 5'i orta şiddette AP ve 1'ide (%9,09) hafif AP idi. BISAP skoru
Özet (Çeviri)
AP is an inflammatory disease of the pancreas. Although it has a mild course in the majority of cases, it causes severe symptoms and carries a serious morbidity and mortality risk in 10-20% of patients. Fortunately, mortality and morbidity of severe AP cases can be reduced by early aggressive treatment at appropriate centers and at intensive care units whenever necessary. To achieve that goal, it is of utmost importance to reliably predict AP severity early in the course. In the present study it was aimed to compare the predictive abilities of BISAP and APACHE II scores for AP severity. For this purpose, we enrolled 86 AP patients treated between March 2015 and July 2016. The study population had a mean age of 52.33 years, and 48 (55.8%) patients were women. According to the revised Atlanta criteria, 58 patients (67.4%) had mild AP, 20 (23.3%) had moderately severe AP, and 8 (9.3%) had severe AP. One patient with severe AP died. The overall mortality was 1.16%, and the mortality rate associated with severe AP was 12.5%. The patients were evaluated with the APACHE II score at admission, at 24 hours, and at 48 hours; BISAP scoring was used within 48 hours. Five (45.45%) of 11 (12.8%) patients with a BISAP score of ≥2 had severe AP, 5 had moderately severe AP, and 1 (9.09%) had mild AP. Only 3 (4%) of 75 patients with a BISAP score of