Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) destekli STEM eğitiminin 7.sınıf öğrencilerinin 21.yy becerilerine etkisi
The effect of Argumentation-Based Science Learning (ATBÖ) supported STEM education on the 21st century skills of 7th grade students
  1. Tez No: 709759
  2. Yazar: ÇAĞLA KUTRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HASANÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yenilikçi eğitim yaklaşımlarından olan Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme ve STEM'in 21.yy becerilerinin gelişmesine olan katkısı bu araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme destekli STEM eğitiminin 7.sınıf öğrencilerinin 21.yy becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön-sontest zayıf deneysel desen ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Nicel verileri desteklemek için nitel veriler toplanmıştır. Katılımcılar Karadeniz Bölge'sinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören, 11 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan nicel veri toplama aracı olarak Bilimsel Yaratıcılık Testi, California Eleştirel Düşünme Becerileri Testi, Bilimsel Okuryazarlık Ölçeği, Medya Okuryazarlık Ölçeği, Fen Laboratuvarı Girişimcilik Ölçeği, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği, İşbirlikçi Öğrenme Modeli Yöntem Görüş Ölçeği, Problem Çözme Becerileri Envanteri ve Gençlere Yönelik Yaşam Becerileri Ölçeği, nicel veri toplama aracı olarak Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Nicel veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Kedall's Tau ile analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin bilimsel yaratıcılık, eleştirel düşünme, bilimsel okuryazarlık, medya okuryazarlığı, girişimcilik, iletişim, işbirliği, problem çözme ve yaşam becerilerinin Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme destekli STEM eğitimiyle geliştiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrenciler belirtilen 21.yy becerilerinin Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme destekli STEM eğitimiyle geliştiği yönünde görüşe sahip oldukları belirlenmiştir. Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme destekli STEM eğitimi alan öğrencilerin 21. yy becerileri arasındaki ilişki incelendiğinde iletişim becerisi ile eleştirel düşünme arasında pozitif yüksek bir ilişki, problem çözme becerisinin eleştirel düşüme ve iletişim becerisi ile pozitif orta derecede ilişkili olduğu belirlenmiştir. Girişimcilik becerisi yaşama becerisi ile pozitif orta derecede ilişkilidir. Bilim okuryazarlığı becerisi ise yaşam becerisi ve iletişim beceri ile negatif orta derecede ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The contribution of Argument-Based Science Learning and STEM, which is one of the innovative educational approaches, to the development of 21st century skills is the focus of this research. The aim of the research is to examine the effect of STEM education supported by Argumentation-Based Science Learning on the 21st century skills of 7th grade students In the study, one-group pre-post-test weak experimental design, which is one of the quantitative research methods, was predominantly used. Qualitative data were collected to supplement the quantitative data. Participants consist of 11 students studying at a secondary school in the Black Sea Region. Scientific Creativity Test, California Critical Thinking Skills Test, Scientific Literacy Scale, Media Literacy Scale, Science Laboratory Entrepreneurship Scale, Communication Skills Evaluation Scale, Cooperative Learning Model Method Opinion Scale, Problem Solving Skills Inventory, and Life for Young People as quantitative data collection tools used in the research. Skills Scale, Semi-Structured Interview Form was used as a quantitative data collection tool. Qualitative data obtained with the semi-structured interview form were analyzed by content analysis. Quantitative data were analyzed with Wilcoxon Signed Rank Test and Kedall's Tau. In the study, it was determined that students' scientific creativity, critical thinking, scientific literacy, media literacy, entrepreneurship, communication, cooperation, problem solving and life skills improved with Argumentation-Based Science Learning supported STEM education. In addition, it has been determined that the students have the opinion that the specified 21st century skills have improved with STEM education supported by Argumentation-Based Science Learning. When the relationship between 21st century skills of students receiving STEM education supported by Argumentation-Based Science Learning was examined, it was determined that there was a positive high relationship between communication skills and critical thinking, and a moderately positive relationship between problem solving skills and critical thinking and communication skills. Entrepreneurial skill is positively moderately correlated with ability to live. Science literacy skill, on the other hand, is moderately negatively correlated with life skills and communication skills.