Eskişehir Osmangazi Ünviersitesi Tıp fakültesinde görev yapan sağlık personellerinin fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity levels of health personnel working at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine
- Tez No: 709768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde gittikçe azalan fiziksel aktivite düzeyleri ve sedanter yaşam biçimi tüm dünya için önemli bir sorundur. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden biri olup dünya çapında ölüme neden olan risk faktörleri arasında dördüncü sırada bulunan fiziksel hareketsizlik, bireylerin üretkenliklerinin azalmasına, sağlık konusundaki kaygı ve acı çekmelerine ve ayrıca toplumların maliyetlerinin de artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma ile sağlık açısından hizmet sunan ve sağlık davranışında rol model olması beklenen sağlık profesyonellerinin, fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 1 Nisan-1 Aralık 2021 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 166'sı (%58.5) kadın, 118'i (%41.5) erkek toplamda 284 sağlık çalışanı ile yapıldı. Katılımcıların 132'si (%46.5) doktor, 152'si (%53.5) hemşire/sağlık memurlarından oluşmaktaydı. Katılımcıların BMI ortalaması 24.25±3.76 kg/m2'dir. BMI sonucuna göre %1.8'i zayıf iken, %61.3'ü normal kilolu, %30.3'ü kilolu ve %6.7'si obezdir. Sağlık çalışanlarının %13'ünün sürekli ilaç kullanımını gerektiren kronik hastalığı vardır. Kronik hastalıklar içerisinde en sık rastlananı %29.7 ile hipotiroidi, %16.2 ile hipertansiyondur. Katılımcıların %26.4'ü yeterince fiziksel aktivite yaptığını düşünüyorken, %65.1'i yapmamaktadır. Katılımcıların oturma MET ortalama puanı 3365.17±2161.02, yürüme MET ortalama puanı 1423.84±2290.47, orta şiddetli aktivite MET ortalama puanı 1306.85±7901.68, şiddetli aktivite MET ortalama puanı 1491.53±2427.26, toplam MET ortalama puanı 2526.79±6751.85 olarak saptandı. Katılımcıların %58.1'inin fiziksel aktivitesi orta düzey iken, %23.9'unun düşük düzeyli, %18'inin yeterli düzeydedir. Çalışmamızın sonucuna göre, sağlık çalışanlarının FA düzeyi düşük veya orta düzeyde çıkmıştır. Sağlık çalışanlarının fiziksel aktiviteyle ilgili bilgi ve davranış eksiklikleri belirlenmeli ve bu konularla ilgili halk sağlığı eğitimleri planlanmalı, fiziksel aktivite düzeyi artırılmalı ve düzenli egzersiz planlamaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, decreasing physical activity levels and sedentary lifestyle is an important problem for the whole world. Physical inactivity, which is one of the common risk factors of chronic diseases and ranks fourth among the risk factors that cause death worldwide, causes individuals to decrease their productivity, to worry and suffer about health, and also to increase the costs of societies. With this study, it was aimed to evaluate the physical activity level of health professionals who provide services in terms of health and are expected to be role models in health behavior. Our study was conducted with a total of 284 healthcare professionals, 166 (58.5%) women and 118 (41.5%) men, who worked at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine between April 1 and September 30, 2021 and agreed to participate in our study. 132 (46.5%) of the participants were doctors, 152 (53.5%) were nurses/health officers. The average BMI of the participants was 24.25±3.76 kg/m2. According to the BMI result, 1.8% were underweight, 61.3% were normal weight, 30.3% were overweight and 6.7% were obese. 13% of healthcare workers have a chronic disease that requires continuous drug use. The most common chronic diseases are hypothyroidism with 29.7% and hypertension with 16.2%. While 26.4% of the participants think that they do enough physical activity, 65.1% do not. Participants' mean sitting MET score was 3365.17±2161.02, walking MET mean score was 1423.84±2290.47, moderate-intensity activity mean MET score was 1306.85±7901.68, vigorous activity mean MET score was 1491.53±2427, 26, mean total MET score was 2526.79±6751.85. While the physical activity of 58.1% of the participants was moderate, 23.9% had a low level and 18% had a sufficient level. According to the results of our study, the FA level of health workers was found to be low or moderate. The lack of knowledge and behavior of health workers about physical activity should be determined, public health education should be planned on these issues, the level of physical activity should be increased and regular exercise plans should be made.