Türkiye'deki laboratuvarların toprak ve bitki analizleri açısından karşılaştırılması
Soil and plant laboratories in Turkey: Comparison of the results
  1. Tez No: 709767
  2. Yazar: İLKER BURAK BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de toprak ve bitki analizleri yapan laboratuvarlar arasındaki uyumun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çerçevede ülkemizin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 40 laboratuvar ile iletişim sağlanmış ve olumlu cevap alınan 11 laboratuvar ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Gölmarmara - Manisa'da iyi tarım uygulamaları yapılan bir bağdan çiçeklenme döneminde alınan toprak ve yaprak örneği materyal olarak kullanılmıştır. Homojen hale getirilen toprak ve bitki materyali bu laboratuvarlara gönderilmiştir. Araştırmada toprakta pH, EC, kireç, organik madde, bünye, toplam N, alınabilir P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu; yaprak örneğinde ise N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de toprak ve bitki analizleri yapan laboratuvarlar arasında bazı parametreler açısından önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare and evaluate the results of the soil and plant materials analysed in different laboratories located in Turkey. In this respect, soil and leaf samples were taken from a vineyard in Gölmarmara-Manisa. After preparation and homogenization, samples were sent to 11 laboratories, soils to be analyzed for their pH, EC, CaCO3, organic matter, texture, total N and available P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu, and leaves for N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, and Cu. Findings indicated some significant differences existing among laboratory results.