Lise öğrencilerinde sanal iletişim araçlarının kullanımı, internet bağımlılığı sıklığı ve kas iskelet sistemi etkilenimi
The use of virtual communication tools, the frequency of internet addiction and musculoskeletal effects in HİGH school students
  1. Tez No: 709792
  2. Yazar: MUHAMMED ARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDANE OĞUZÖNCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnternet kullanımına bağlı gelişen bağımlılık düzeylerinin saptanması ve yaratacağı sağlık problemlerinin önüne geçmek, adölesan sağlığı açısından önemlidir. Bu araştırmada, lise öğrencilerinde sanal iletişim araçlarının kullanımı, internet bağımlılığı sıklığının saptanması ve bu bağımlılığın kas iskelet sistemi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma, Diyarbakır ilinin 4 ilçesindeki 986 lise öğrencisinin katılımı ile yürütülmüştür. Öğrencilere literatür taranarak hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi ve Vizuel Analog Skala ile online anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %64.1'i kadın olup, yaş ortalamaları 15.65±1.40 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin kullandığı sanal iletişim araçları, %96.9 televizyon, %31.3 kendine ait bilgisayar/tablet, %47.1 kendine ait cep telefonu olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin%26.2'sinin internet bağımlısı (%17.2hafif derecede bağımlı, %7.8 orta derecede bağımlı ve %1.1 şiddetli derecede bağımlı) olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin son 12 ay içerisindeki kas iskelet sistemi sorunlarının başında %61.3 ile boyun ağrıları gelirken, %31.2 ile bel bu süreçte kişilerin normal yaşam aktivitelerini etkileyen en önemli bölge olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is important for adolescent health to determine the addiction levels that develop due to internet use and to prevent the health problems it will cause. In this study, it was aimed to determine the use of virtual communication tools, the frequency of internet addiction in high school students and the effects of this addiction on the musculoskeletal system. This descriptive and cross-sectional study was conducted with the participation of 986 high school students in 4 districts of Diyarbakır.Online questionnaire method was applied to the students with The Sociodemographic Information Form prepared by scanning the literature, The Young Internet Addiction Scale, The Nordic Musculoskeletal System Questionnaire and The Visual Analog Scale. 64.1% of the students participating in the study were women, and the mean age was found to be 15.65±1.40.